14-11-2016
Organik Süt Nedir?
Organik süt, sentetik kimyasal tarım ilaçları kullanılmadan yetiştirilen yem bitkileri ile beslenen ve sentetik kimyasallar, hormonlar, GDO'lu ürünler kullanılmadan hayvan refahı göz önünde bulundurularak yetiştirilen hayvanlardan üretilen süttür.

Üretim yapılan topraklarda herhangi bir sentetik kimyasal gübre, böcek ilacı, ot ilacı gibi pestisit içeren hiçbir şey kullanılamaz.
•Organik tarımda konvansiyonel tarımda yapıldığı gibi alandan maksimum verim alma yerine, çevre değerlerinin korunarak, üretim yapılan toprakların geleceğe kirletilmemiş, çölleşmemiş verimli şekilde aktarılması ve de bu topraklarda yetiştirilen ürünlerde insan sağlığını tehdit eden risklerin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

•Toprağın içindeki doğal besinler ürünlere taşınır.
Aynı üretim felsefesi organik hayvansal üretim için de geçerlidir. Örneğin bazı konvansiyonel üretimlerde bir inekten maksimum süt verimi alabilmek için, hayvanın doğasına uymayan yemleme, hastalıklarla karşılaşıldığında aşırı antibiyotik kullanımı ile hayvanı iyileştirme ve hormonlarla süt ve et üretimini artırma ve de hayvan refahının göz önünde tutulmaması organik hayvancılık uygulamalarında kanunlarla yasaklanmıştır. Organik hayvancılık bir hayvandan maksimum verim almak yerine, hem o hayvanın sağlık ve refahını, hem de o hayvanın ürettiği sütü tüketecek insanın sağlığını göz önüne alır. Bu sebeple hayvanlara doğal şartlarına uygun besleme ve bakımın gerçekleştirilmesi kanunen zorunludur. Aynı zamanda hayvanın hastalandıktan sonra tedavi edilmesi yerine hayvanın hastalanmaması için gereken koruyucu hekimlik uygulamalarını kullanmak gerekir. Bu tür uygulamalar organik işletmeler için kanunen zorunludur.

Hayvanın doğal yapısına uygun bu uygulamalar neticesinde üretilen organik süt;
•Pestisit kalıntısı taşımayan,
•Küf bulundurmayan (aflatoksin),
•Üretiminin hiçbir aşamasında GDO içermeyen,
•Besleme değerleri konvansiyonel sütlere göre daha yüksek,
•Toplam bakteri sayısı kanunla belirlenen sınırların bile çok altında
•Hayvan refahının ve koruyucu hekimliğin dikkate alındığı
•Antibiyotik ve hormon içermeyen
•Sağlıklı ve güvenilir bir üründür.

Piyasada yer alan organik ürünlerin tamamı gibi organik sütler de ilgili kurumlar tarafından verilen organiklik logosunu taşımaktadır. Kontrol edilmeyen hiç bir ürün ve üretim bu sertifikayı taşıyamaz. Bilinçli tüketicilerin aldıkları üründe muhakkak bu logoya dikkat etmeleri gerekir. Sertifikalı olmayan hiçbir ürün organik vasfını taşıyamaz.

Organik sertifikalı olarak üretilen hiçbir organik sütlü üründe sentetik kimyasal katkılar kullanımı kanun ve bağlı yönetmelikle yasaklanmıştır. Sertifika ve kontrol kuruluşları üretimi izler, denetler ve sertifikalandırır.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com