21-11-2016
Sadık dostlarımız...
Bu haftaki konumuzu can doslarımız olan köpeklerimize ayırdık. Kısaca köpekler nasıl canlılardır? Bakımları konusunda neler yapmalıyız? Değinelim:
Can dostumuz köpeklerimiz, doğdukları andan itibaren insanlara karşı büyük bir sevgi duyarlar. Bundan dolayıdır ki, bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan türü köpektir ve insanoğlunun ilk evcilleştirdiği hayvandır.
Bu nedenle siz köpeklere yakınlık göstermeseniz de onlar sizi çoktan benimsemiştir. Yeni aldığınız köpeğiniz, sahibi olduğunuzu hissettiği andan itibaren kokunuzu benimsemiştir. Bulunduğu mekanlarda özellikle sizin eşyalarınızın üzerine uyumayı tercih eder. Sizin kokunuz onu rahatlatır.
Annesinden yeni ayrılmış olan köpek, sahibini en yakın dostu olarak görmektedir. Köpeklere davranışlarını kontrol edebilmeleri için yardım ettiğiniz taktirde sizin sadık dostunuz olmamaları için hiç bir neden kalmayacaktır.
İnsanlarla çok iyi dostur köpekler. Dostluklarının yanında, insanlar onları pek çok amaç için kullanmaktadır.

Koku alma duyuları çok iyi gelişmiştir. İnsanlardan binlerce kat daha iyi algılayıp ayırdedebilirler kokuları. Bu yetileri sayesinde kayıp insanları dahi bulabilirler.
Polis köpekleri aldıkları özel eğitim sayesinde tehlikeli maddeleri bulabilir. Gene eğitimli köpekler, sakat veya kör kişilerin en iyi dostu ve yardımcısıdırlar.
Aynı insanlar gibi, köpeklerde eğitim alabilir ve becerilerini geliştirebilir. Bu eğitimlerin en zoru K9'dur. K9 köpekleri zor bulunur ve çok pahalıdır.
İnsanlarla binlerce yıldır beraber yaşayan köpeklerin en faydalı oldukları konu herhalde çobanlara yaptıkları yardım ve korumadır. İyi yetişmiş bir çoban köpeği, tek başına bir sürüyü kontrol altında tutabilir.
Soğuk iklime sahip bölgelerde köpekler, insanlara kızakları çekerek yardımcı olur. Bu tür soğuk iklim köpekleri bir günde 150 km yol katedebilir.
Peki can doslarımız köpeklerin bakımlarını nasıl yapmalıyız? Kısaca bu konulara değinelim:

Köpeğinizi düzenli olarak yürüyüşe çıkarınız. Tırnaklarının doğal olarak aşınması onun için en iyisidir.
Köpeğinizi senede en az iki kez parmak araları dahil traş ettiriniz. (uzun tüylü ırklar için).

Köpeğinizin kulaklarının içine kesinlikle su kaçırmamaya özen gösteriniz.
Aracınızda giderken köpeğinizin açık camdan dışarı bakmasını engelleyiniz.
Herhangi bir kulak probleminde veteriner hekiminize danışmadan müdahalede bulunmayınız.

Uzun tüylü ırklar için, kulak tüylerini kısa kestirmeye özen gösteriniz.
Köpeğinizin beslenmesinde veteriner hekimiziden bilgi alınız.
Özellikle otluk alanda gezindikten sonra köpeğinizin kulağını kontrol ediniz. (“pisipisi otları” vs.)

En çok altı ayda bir düzenli olarak veteriner hekiminize diş kontrolü için gidiniz.
Kesinlikle uygun olan kuru mamayı kullanmaya özen gösteriniz. Köpeklerinize şekerli, yumuşak, bakteri üremesine uygun, yiyecekler vermeyiniz.
Ağız kokusu olan köpeğinizi mutlaka hekiminize götürünüz.
Köpeğinizi insan şampuanlarıyla yıkamayınız.
Köpeğinizi en sık iki haftada bir yıkayınız.
Köpeğinizin iç ve dış parazitlere karşı koruması için, düzenli bir şekilde veteriner hekiminize götürerek gerekli müdahaleyi yaptırınız.
Köpeğinizi deri problemi olan diğer hayvanlardan uzak tutunuz.
Köpeğinizi direkt güneş ışığından faydalanmasını sağlayınız.
Düzenli olarak aşılarını bizzat veteriner hekiminize götürerek yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Nasıl ki onlar bizleri benimsedilerse bizler de can dostumuz olan köpeklerimizi özel ID chip numaralarıyla da benimseyelim ve onlara yasal olarak ta sahip çıkalım…
Can doslarınızla birlikte hepinize mutlu bir yaşam diliyorum…

Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com