28-11-2016
Evcil köpeklere mikroçip uygulaması
Ülkemiz Yunanistan’da ve diğer Avrupa ülkelerinde , evcil pet hayvanları için (kedi ve köpekler), özellikle de köpeklere şart koşulan mikroçip uygulaması, minik bir çip yardımı ile kalıcı bir kimlik sağlamayı ve hayvana ait bilgileri ortak bir veri tabanında toplamayı hedeflemektedir.
Kedi ve köpeklere takılan bu minik çipler, sadece o hayvana özel bir numara barındırmakta ve mikroçip ortak veri tabanına kayıt edilen kedi ya da köpeğin her yerde tanınmasını ve sahiplerine çok kısa bir zamanda ulaşılmayı sağlamaktadır.

Kısacası bu mikroçip dostunuzun size ait olduğunu dünyanın her yerinde kanıtlayabilen bir elektronik nüfus cüzdanı olarak çalışmaktadır.
Petinizle ilgili her türlü bilgiye bu numarayla ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Bu yöntem dünyadaki pek çok ülkede yaygın olarak uygulanmakta ve Avrupa Birliği'nde hayvanlarının ülkeler arasında seyahat edebilmesi için mikroçip uygulaması zorunlu tutulmaktadır.

Özellikle av köpeklerinde bir o kadar gerekli olan bu uygulama sayesinde sezon dışı işe yaramayan bu tür köpeklerin başıboş bırakılıp, toplum için tehdit oluşturmalarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Kısacası avcı, tüm sezon boyunca yararlandığı hayvanını av sezonu bittiğinde terk edemiyecektir. Bu chipler sayesinde terk edilen hayvanın sahibi kolayca tespit edilerek, terk etmeden kaynaklanan cezai yükümlülüklede karşı karşıya kalacaktır.
Bununla birlikte, çalınmaya ve kaybolmaya karşı tek yöntemin de mikroçip uygulaması olduğunu unutmamak gereklidir. Petinizin boynuna takılan tasmanın çıkarılması ya da yapılan dövmen silinmesi mümkündür. Bir petin sahibine ait olduğunu ispatlamanın en garantili yolu mikroçiptir. Prinç büyüklüğünde olan mikroçip sol boyun altına birkaç saniyede uygulanmakta ve kimliğine işlenmektedir. Veteriner Hekiminiz tarafından doldurulan evraklara petinizin fiziksel özellikleri ve kendi kişisel bilgileriniz yazılarak , takılan chipin içerdiği özel bir numara ile birlikte internet ortamında tarım ve hayvancılık bakanlığının veri tabanına kayıtları yapılmaktadır.

Petlerimize chip uygulaması ülkemizde kanuni bir zorunluluk olup, bu uygulama ile petlerimiz gerçek kimliklerine ve sahiplerine kavuşmaktadırlar. Aksi haller, cezai yaptırımlarla karşılaşmamıza neden olacağı gibi, can dostlarımıza karşı büyük bir vefasızlık olur.

Hepinize gerçek kimlikleri ve sahiplerine kavuşmuş can dostlarınızla birlikte sağlık dolu günler dilerim...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com