28-11-2016
Başbakan Çipras’ın çantasında ne var?
Başbakan Aleksis Çipras’ın Batı Trakya ziyareti belli olunca ve ziyaretin detayları ortaya çıkınca bizleri de bir “merak” sardı. Çipras acaba ne için geliyor? Trakya 2016 Ticaret Fuarı’nı açmak için mi? Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik bir şeyleri açıklamak için mi? Önümüzdeki aylarda yapılma ihtimali olan bir erken seçim hazırlıkları için mi? Yoksa bu ziyaret “sıradan” ve “rutin” bir yurt gezisi mi?
Çipras 25 Kasım Cuma günü bölgemizde olacak. Başbakan Aleksis Çipras’ın Batı Trakya bölgesine yapacağı ziyaretin programı 23 Kasım Çarşama günü belli oldu. Başbakanın Dedeğaç, Gümülcine ve İskeçe’de temaslarda bulunması bekleniyor. Yani Batı Trakya’nın üç ilinde de ziyaretlerde bulunacak. Çipras’ın gezisinde Türk azınlığı ilgilendiren program da var. Bu ziyaret programına göre; Çipras’ın İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul Lisesi’ni ve Batı Trakya’daki en büyük Türk köylerinden biri olan Büyük Sirkeli’yi ziyaret edeceği duyuruldu. Bunun yanısıra Gümülcine’de de akşam saatlerinde Arcadia otelinde konuşma yapacak.
Bu satırları 24 Kasım Perşembe günü yazıyorum. Yani Çipras’ın ziyaretinin başlamasına saatler kala. Aslında siz bu yazıyı okuduğunuzda (eğer gazetenin çıktığı gün çok erken saatlerde okumuyorsanız) Çipras’ın Batı Trakya ziyareti – bir aksilik veya son dakika değişikliği olmaması durumunda – tamamlanmış olacak. Başbakanın İskeçe Azınlık Lisesi’nde veya Sirkeli ile Gümülcine’de yapacağı konuşmalarda azınlık için olumlu bir şeyler açıklamasını umuyorum. Hatta gazetedeki arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmede kendi aramızda “azınlık için bir şeyler açıklar mı” şeklinde iddiaya da tutuştuk.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, yıllarca bir beklenti içerisinde. Beklentilerini ve umutlarını hep erteledi. Bugüne kadar umdukları genel anlamda boşa çıktı. Seçim dönemlerinde biraz sırtı sıvazlanır, birkaç gülücük dağıtılır ve seçimden sonra eski tas, eski hamam devam edegeldi. Azınlık toplumunun verdiği mücadele ve sesini yükseltmesiyle elde edilen basit vatandaşlık haklarının iadesinden sonra, yani 1990’lı yılların başından beri bugüne kadar geçen 25 yıldan bu yana durum böyle.

Azınlığa karşı “ılımlı” bir yapısı olan PASOK hükümetleri döneminde de, azınlığa karşı hep bir “açılım” içine girecekmiş gibi davranan Yeni Demokrasi Partisi hükümetleri döneminde de beklenen “açılım” olmadı. Yunan hükümetlerinin gönlü ve gözü de hep Türk azınlığa karşı “kapalı” oldu. Biz “açılım” bekleyeduralım.

Yaşanan ağır ekonomik krizle birlikte iki büyük partinin hakimiyeti de son buldu. Ve yüzde 3 barajıyla mücadele eden SİRİZA, kemer sıkma önlemleri karşıtı söylemleri nedeniyle iktidara geldi. “Küçük” bir partiyken diğer partilere göre nispeten “azınlık yanlısı” bir söylem benimseyen SİRİZA son iki seçimde azınlığın büyük desteğini aldı. SİRİZA’dan toplam üç milletvekili seçti. SİRİZA iktidarından da ciddi bir beklentisi var azınlığın. Hala bu beklenti devam ediyor. SİRİZA iktidarının azınlığa yönelik somut bir adım atıp atmayacağını anlayabilmek için, Başbakan Çipras’ın bu ziyareti son derece önemli. Zira, SİRİZA iktidarının ikinci yılı tamamlanmak üzere. Ve sanıyorum ki; azınlığa elle tutulacak bir şeylerin verilmesi için gerekli olan zaman çoktan geçti.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na yönelik bazı adımların atılacağına inanmak istiyorum. Dediğim gibi sizler bu satırları okuduğunuzda (bir aksilik veya değişiklik olmazsa) yapılan veya yapılmayan açıklamaları sizler biliyor olacaksınız.

Başbakan Çipras’ın buraya gelirken, çantasında azınlığı ilgilendiren belli başlı konularda bazı şeylerin olduğunu ümit ediyorum. Eli boş gelmez diye inanıyorum. Başbakanın, daha doğrusu devletin bunu azınlığa borçlu olduğunu düşünüyorum. İskeçe azınlık lisesini ziyaret edecek olması, bana okulun bina sorununun çözüme kavuşturulacağı izlenimini veriyor. Başbakanın önce geçici çözüm olarak “ek bina” ve kısa süre içinde hayata geçirilmek üzere ise “yeni okul binası” sözünü vereceğine inanmak istiyorum. Bunun yanısıra, azınlık mensuplarına Yunan televizyon kanallarını seyredebilmek amacıyla ücretsiz uydu bağlantısının haricinde diğer konularda da (anaokulu konusu gibi) somut bazı adımların atılacağına inanmak istiyorum. Kimbilir belki başka konularda da bir şeyler açıklanır.

Ne dersiniz çok mu iyimserim?
Başbakan Çipras’ın ziyaretini önümüzdeki sayımızda ayrıntılı bir şekilde ele alacağız...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com