19-12-2016
Yetişkin köpeklerde beslenme
Beslenmede asıl olan besinlerdeki yaşam payı ve daha sonra da gelişim payının belirlenmesidir. Yiyecekler içindeki protein kaynağının önemi çok fazladır. Temel olarak protein, mamalarda hayvanlardan elde edilmektedir. Ayrıca bitkisel protein kaynakları kullanılarak hazırlanan gıdalarla uzun süre beslenen köpeklerde ishal gibi sindirim problemleri yaşanabilir.

Beslenmede öncelikle köpeğin yaşam payı dengeli bir şekilde sağlanmalı daha sonra da köpeğin ırk ,boyut ve cinsiyet gibi özelliklerini dikkate alarak gelişim payı belirlenmelidir. Küçük ırk bir Terrier ile büyük ırk Labrador’un günlük besin ihtiyacı aynı olamayacağı gibi dişi bir Labrador ile erkek bir Labrador’un ihtiyaçlarıda değişiklik gösterir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da köpeğin aktivitesi olmalıdır. Ev içinde yaşayan bir köpekle bahçede yaşayan veya avcılık yapan bir köpeğin enerji gereksinimi farklı olacağından günlük alması gereken enerji miktarı da farklılık gösterir. Çevre koşulları da verilecek mamanın miktarını etkilemektedir. Soğuk bir ortamda yaşayan köpeğin günlük enerji ihtiyacı daha fazla olacağından karbonhidrat ve yağ oranının daha fazla olması gerekir.

Küçük Boy Irklarda Beslenme
Küçük ırk köpekler yetişkin canlı ağırlığına 8-12 ayda erşirler. Orta ve büyük boy ırklara oranla daha aktiftirler ve fazla enerji harcarlar. Küçük boy ırkların yüksek enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına dikkat ederek uygun mamalar seçilmeli ancak aşırı kilo almaları engellenmelidir. Çünkü narin kemik yapıları bu aşırı yük karşısında deforme olabilir ve özellikle eklemlerde problem yaşayabilir. Enerji kaynağı olarak kullanılan yağların besin içinde protein ile oranına dikkat edilmelidir.

Orta Boy Irklarda Besleme
Orta boy ırk köpekler yavru ağırlıklarının yaklaşık olarak 50-60 katı bir yetişkin ağırlığına ulaşırlar. Gelişimleri yaklaşık 18 aylık oluncaya kadar devam eder. Gelişim döneminde uygun ve dengeli bir beslenme ile erişkin ağırlığı kazandırılmalı ve aşırı kilo artışı önlenmelidir.

Büyük Boy Irklarda Beslenme
Büyük ırk köpeklerde gelişim süreci küçük ve orta boy ırk köpeklere göre daha uzun sürer. Bu süre yaklaşık olarak 18-24 aylık oluncaya kadar devam eder ve erişkin ağırlığını kazanır. Bu nedenle kilo almasını engellemeli ve gereğinde hızlı büyümesi kontrol altında tutulmalıdır. Bu ırklarda sıkça karşılaşılan eklem problemlerine karşı önlem alınmalı, dengeli vitamin ve minerel oranına sahip mamalar tercih edilmelidir. Büyük ırk köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bir konuda mamamın miktarıdır. Vücut ağırlığının fazla olması nedeniyle fazla miktarda mama vermek gerekir. Ancak ani yenilen bu fazla miktardaki gıda midenin aşırı genişlemesine ve mide torsiyosuna neden olabilir. Bu nedenle büyük boy ırklarda verilecek miktar en azından ikiye bölünerek verilmelidir.

Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Konular

- Temiz su sürekli bulundurulmalı;

- Yetişkin bir köpeğin gıdasında yeterli oranda protein, karbonhidrat ve yağ bulunmasına dikkat edilmeli;

- Günde bir öğün beslenmeli (Öğün sayısı, miktar aynı kalmak koşulu ile en fazla ikiye çıkarılabilir);

- Aktivitelerden hemen önce ve sonra yemek verilmemeli;

- Özel faaliyetleri olan bir köpekse (koşucu, polis köpeği, av köpeği vb.) uygun diyetler hazırlanmalı ve gerekli takviyeler yapılmalı. Bu amaçla yoğun aktivite sırasında vücudu gerek duyacağı oksijen ve demir ihtiyacını karşılanmak amacı ile uygun oranlarda E vitamini ve selenyum gibi elementlerin takviyesinin yapılması;

- Kalsiyum ve fosfor oranının dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Aşırı ve oransız kalsiyumun kireçlenmelere neden olabileceği unutulmamalı;

- Irkına özgün erişkin ağırlığının korunmasına dikkat etmeli aşırı kilo veya aşırı zayıflaması önlenmeli;

- Sindirilebilirliği yüksek gıdalar tercih edilmeli;

- Selülozun gıdasında yeterli bulunması sağlanmalı;

- Gıdasında yeterli düzeyde vitamin ve mineraller bulundurulmalı;

- Köpeklerin sindirim sisteminin laktozu (süt şekeri) sindiremediği dikkate alınmalı ve gıdasında bulundurulmamalı;

- Gıda değişimi yapılması gerektiğinde, değişimi ani olarak değil yavaş ve günlük artırımlar şeklinde yapmalı sindirim sisteminin adaptasyonu sağlanmalıdır.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com