06-02-2017
Basketbol final maçı ve azınlık...
Ben size söylemiştim… Tehlikeliyiz diye… İşte söylediklerimin doğruluğu bir kez daha kanıtlandı! Yunanistan basketbol kupa finalini etkileyecek kadar TEHLİKELİYİZ üstelik.

Yunanistan Basketbol Federasyonu Başkanı Yorgos Vasilakopulos’un bir radyo istasyonuna yaptığı açıklamalar, kısa sürede dev bir tepki yumağına dönüştü. Vasilakopulos’un, Panathinaikos – Aris takımları arasında oynanacak final maçının, azınlığın şiddet olayları yaratacağı endişesiyle İskeçe şehrinde yapılmamasının kararlaştırıldığını söylemesi, hem azınlık, hem de bölgede yaşayan çoğunluk insanının ciddi tepkisine neden oldu.

Vasilakopulos’un basına yansıyan, “İki takımın ordularının yanı sıra Müslüman azınlığın da olaylara karışmasından korktuk.” sözlerine sosyal medyada tepki yağdı. Tepkilerin azınlığın değişik kesimlerinden gelmesi dikkat çekiciydi. Gençler, avukatlar, siyasiler, gazeteciler, kurum ve kuruluş temsilcileri, hiçbir sıfatı olmayan basit vatandaşlar…

Bölgede yaşayan çoğunluk insanı da benzer tepkiler vermekte gecikmedi. Hatta ülke genelinden tepkiler geldi.

“Müslüman azınlığın karışmasından korktuk” diyerek azınlığın olay yaratacağı imaları, insanları ciddi şekilde kızdırdı. Bu “endişeyi” haklı çıkaracak geçmişte bir olay yaşanmadığı gibi, azınlığın kısmen bile olsa sorun yarattığı herhangi bir vaka söz konusu olmamıştır.

Azınlığı “öcü” olarak gösteren, bölgenin güvenli olmadığını ima eden açıklamalar karşısında, azınlık ve çoğunluk insanı nadir rastlanan bir olaya da imza attı: ortak tepki verdi.

Basketbol Federasyonu Başkanı yükselen eleştirilere, açıklamalarının çarpıtıldığı cevabını verdi. Kendisini, “Benim sözlerim, karşılaşma sırasında karşı karşıya olacak 3 – 4 bin kişilik taraftar ordusunun şehirde olması ve İskeçe’deki nüfusa yapacağı olası etkilerine dikkat çekmek amacındaydı. Anlayan anlar.” sözleriyle savunmaya çalıştı.

Herşeyden önce Vasilakopulos alelade bir insan değil. Buna bir açıklık getirelim. Bir zamanların kısa forvet oyuncusu olarak değişik Yunan basketbol takımlarında isim yapmış olan Vasilakopulos, sporcu kimliğinin yanı sıra siyasi bir kimliğe de sahiptir. Bir dönem PASOK’un Merkez Kurulu üyesi olan Vasilakopulos, 1993 – 96 yılları arasında Andreas Papandreu’nun başbakanlığı döneminde Spor Bakanlığı Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Bugün Yunanistan Basketbol Federasyonu’nun başında bulunan Vasilakopulos, FIBA Avrupa’ya da başkanlık yapmış bir şahsiyet.

Özetle, gerek sporcu, gerekse siyasetçi kimliğiyle Vasilakopulos söylediklerinin ne anlama geleceğini bilecek bir altyapıya sahip. Vasilakopulos’un “hassas nokta” olarak nitelendirdiği bölge için açıklama yaparken, aynı hassasiyeti göstermediğini düşünüyorum.

İlk açıklamalarını yaparken daha dikkatli olması ve söylediklerinin nasıl ve ne şekilde algılanacağını hesaplaması gerekirdi. Yanlış anlaşıldığına ilişkin açıklamalarında da daha ikna edici ve samimi olmalıydı.

Bölgede, hatta ülke genelinde tepkilere neden olan açıklamaları sonrasında, mertçe kamuoyunun karşısına geçip, bölge insanından özür dilemeliydi. İddia ettiği gibi sözleri yanlış anlaşılmış olabilir... Böyle bir yanlış anlaşılmaya vesile olduğu için özür dileyebilirdi.

Vasilakopulos’un, “Anlayan anlar” sözleri bana samimi gelmiyor. Oysa “herkesin anlayacağı” bir açıklama beni olduğu gibi bölge insanını da tatmin edecekti.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com