14-03-2017
Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi
Biz veteriner hekimlerin sıklıkla karşılaştığı bir soru vardır... Kedi veya köpeğimden dökülen tüyler kist yapar mı? diye... Aslında kisti önleyici hapların kedi ve köpekler tarafından düzenli bir şekilde alınmadığı durumlarda, iyice yıkanmadan tüketilen yeşil sebzeler ve çiğ olarak tüketilen etlerden biz insanlara kist oluşturan etkenin bulaşması muhtemeldir...

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi, hayvan sahipleri tarafından en istenmeyen bir durumdur ve akabinde hekime sorulan ilk soruda yukardaki sorudur. Aslında düzenli olarak haplanan kedi ve köpeğin, tüyleri dökülse bile, bizleri kist hastalığından koruduğunu söyleyebiliriz.

Aslında tüylerin dökülmesi fizyolojik bir olaydır. Nasıl ki her insanın saçları her banyo sonrası tarama sonucu dökülürse, hayvanlarında tüyleri dökülebilir. Burda önemli olan dökülme miktarı ve sıklığıdır. Aşırı tüy dökülmesi hayvan sahiplerini rahatsız eder ve bu durum istenmez. Hayvanlarda tüy dökülmesinin normal sınırlarda olması gerekir.

AŞIRI TÜY DÖKÜLMESİNİN SEBEPLERİ...
Kedi ve köpeklerdeki deri hastalıkları, bakımda yetersizlikler, beslenme bozuklukları, stress gibi hazırlayıcı sebeplerin yanında, deri hastalıklarının asıl nedenleri arasında viral, bakteriyel, mikotik enfeksiyonlar, uyuz, pire, kene, kıl kurdu, solucan gibi iç ve dış parazitler, tasma sürtmesi gibi travmatik nedenlerin yanında bazı kimyasalların ve tahriş edici ilâçlarında kıl ve tüy dökülmelerine sebebiyet verirler.

Bakım şartlarının uygun ve düzgün olmaması: Örneğin derinin yetersiz bakımı, yıkanmaması ve temizlenmemesi, yıkanan hayvanın ıslak bırakılması kurutulmaması, uygun olmayan şampuan kullanımları ve taranmamasının yanında sık aralıklarla fazla yıkamalar tüy dökülmelerine zemin hazırlar.

Beslenmenin yeteri ve dengeli olmaması: Hayvanlara düzenli ve yeteri mama verilmemesi, düşük kalite yemlerle besleme, tek yönlü beslenme alışkanlıkları tüy dökülmelerşnşn sebeplerindendir.

Kedi ve köpeklerin stress altında bulunmaları: Mevsim değişikleri stress nedenidir. Bunun yanında sistemik hastalıklar hayvanlarda strees yaratabilir. Nemli ortamlarda bulunma, gebelik ve laktasyon dönemleri de hayvanlarda tüy dökümünü hızlandıran nedenlerdendir.

Dış paritler: Dışarıdan bulaşan parazitler, hayvanlarımızda kaşıntıya ve deride alerjik reaksiyonların şekillenmesine sebebiyet verdiğinden dolayı, iç ve dış paraziti bulunan hayvanlarda kıl ve tüy dökülmeleri hızlıdır. Özellikte uyuz etkenlerinde şiddetli kaşıntının yanında, bütün vücuda yaygınlaşmış tüy dökülümleri gözlenir.

Derinin mikotik – mantar hastalıkları: Aynı zamanda zoonoz olan yani biz insanlarda da deri lezyonları oluşturan bu tür hastalıklar, sevimli dostlarımızda tüy dökülmelerinin de ana sebeplerini oluştururlar. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekiminizle irtibata geçip, gerekli önlemleri almanızda sağlığınız açısından büyük fayda vardır.

KIL VE TÜY DÖKÜLMELERİNİ AZALTACAK VEYA ÖNLEYECEK TEDBİRLER...
Kedi veya köpeğinizin;
- Dengeli ve düzenli beslenmesi,
- İç ve dış parazitlerden, periodik olarak yapılan uygulamalarla hayvanların arındırılması,
- Hayvanlara uygulanan aşı programlarının doğru ve düzenli olması,
- Hayvanların düzenli, sık olmayan aralıklarla uygun şampuanlarla yıkanması, kurulanması ve taranması,
- Tıraş edilmeleri,
- Stresli dönemlerde veteriner hekimi kontrolünde gerekli ilâçların kullanımı,
- Barınakların temiz ve hijyenik olması,
Kıl ve tüy dökülmelerini azaltacak ve de önleyecek tedbirlerin başında gelmektedir...
Hepinize can dostlarınızla birlikte sağlık dolu bir yaşam dilerim...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com