10-04-2017
Soruşturmalık çerçeve...
Gümülcine Türk Gençler Birliği, azınlığın en eski kurumlarından biri. Tarihi 1928 yılına uzanıyor. İlkin Türk Gençler Birliği Ümit Spor Kulübü, bu kulüpten bazı kopmaların ardından da Yıldız Spor Kulübü oluşur. 1938 yılında ise bu iki kulüp Gümülcine Türk Gençler Birliği adı altında birleşerek yıllarca yoluna bu isimle devam eder.

Ta ki 1983 yılına kadar…

Kıbrıs’taki gelişmeler, Batı Trakya Türk azınlığının kaderi üzerinde bir kez daha belirleyici bir rol oynar.

15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanıyla Türk-Yunan ilişkileri iyiden iyiye geriler. Ve neticede kabak yine biz Batı Trakya Türkleri’nin başına patlar.

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB), mahkeme kararıyla kapatılan, isminde “Türk” kelimesi yer aldığı için tabelası polis tarafından indirilen üç azınlık derneğinden biri.

1 Aralık 1983 tarihinde, birliğin giriş kapısının iki yanında polis tarafından indirilen tabelaların yeri bugün hala boş. Gelen geçen, azınlık sorununu bilen bilmeyen herkesin dikkatini çeken bu yama şeklindeki boşluklar, azınlığa, insan haklarına karşı işlenmiş utancın kanıtı olarak duruyor.

GTGB, her azınlık bireyi için önemlidir. Çocukluk, gençlik yıllarımızdan bugüne taşıdığımız anılarımızda mutlaka, halk arasındaki adıyla “kulübün” bir yeri vardır.

İsterseniz şöyle bir iki dakikanızı ayırın; ne çok anılar çıkacaktır kesenizden…

Müzik öğretmeni rahmetli Osman Arda… Elimde mandolinim, ders sırasını beklerken kulübün bahçesindeki koşuşturmalarımız gözümün önünde, seslerimiz hala kulaklarımda. Babama, “Mandolin çalmayacağım, illa da akordiyon istiyorum” diye tutturmalarım… Dans yarışmaları, partiler… Dayımın düğünü bile kulüpte olmuştu.

Lise yıllarımda Orhan öğretmenin yönetimindeki folklor derslerimiz ne kadar eğlenceliydi. İlk konserimizi kulüpte vermiştik. Ne güzel bir müzik grubumuz vardı.

Hele o aile geceleri. Benim dönemimde azınlık ailelerinin en büyük eğlencesiydi. Aile gecesine gitmek, müzik dinlemek, dans etmek…

Hey gidi günler hey…

Kulübün spor aktivitelerini pek hatırlamıyorum. Yaşım yetmiyor. Ama GTGB’nin dillere destan voleybol takımı sadece azınlık gençlerinin değil, çoğunluk gençlerinin de çekim noktasıydı. Milli takıma bile oyuncu veren güzel bir spor okuluydu deyim yerindeyse…

İşte herkesin kulüple ilgili benzer anıları mutlaka vardır. Aklınıza hiçbir anı gelmese bile, en azından kulübün bahçesindeki çınar ağacının gölgesinde mutlaka güzel sohbetler etmiş, güzel bir Türk kahvesi içmişsinizdir.

Azınlığın uğrak yeri, sosyalleştiği, spor yaptığı, bir çift lafın belini kırdığı GTGB uzun yıllardan beri tüzel kişiliğinden yoksun yaşama, ayakta durma mücadelesi veriyor. Bu mücadelesi sırasında da sürekli birilerinin hedefi olmaya devam ediyor.

Son olarak GTGB, lokal içinde yer alan bir çerçeve nedeniyle açılan soruşturmayla gündemde.

Lokalin duvarında Türk ve Yunan bayraları arasında “Gümülcine Türk Gençler Birliği” yazısının yer aldığı çerçeveye hepimiz aşinayız. Yıllardan beri orada durur.

İster gülün, ister ağlayın… İşte o çerçeve nedeniyle yapılan suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı.

Aziz Nesin hikayelerini aratmayacak kıvamdaki bu soruşturmanın akibeti ne olur bilinmez… İster olumlu, ister olumsuz sonuçlansın… Böyle bir soruşturmanın gündeme gelmesi bile trajikomik.

Yunanlı hemşehrilerimizin bile “Tourkiki Neolea” (Türk Gençliği) adıyla tanımladığı kulüp, tabelası olsun veya olmasın, bizim yüreğimizde, dilimizde Türk Gençler Birliği olarak yer alıyor.

Kim bilir; belki bir sonraki adım, yüreklerde bu ismi dillendirenlere, “Gümülcine Türk Gençler Birliği” diyenlere soruşturma başlatmak olabilir...


Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com