15-05-2017
Aile içi çatışmaların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri
Günümüzde yaşanan sosyo-ekonomik sıkıntılar, ne yazık ki pek çok ailenin sorunlar yaşamasına neden olmakta! Bu sorunlar da aile içi huzursuzluğa ve dolayısıyla da çocuklara yansıyarak, onlarda bir takım sıkıntılara sebebiyet vermektedir.

Ailesinde sorunlar bulunan, anne babası sürekli tartışan çocuklar, okulda ve genel sosyal yaşamlarında bunu, çeşitli davranış bozukluklarıyla göstermektedirler. Böyle bir ailede büyüyen çocuk, derslerinde başarısızdır. Çünkü onun düşünceleri evdeki sorunlara ve tartışmalara odaklı olduğu için, derslerine yoğunlaşamaz. Ne kadar zeki olursa olsun sınıfta başarısızdır. Mutsuz ve içe dönüktür. Dikkati çabucak dağılır. Arkadaşlarıyla geçinemez. Sürekli bir huzursuzluk içindedir. Ailesine karşı kin duyguları besler. Kendisinin mutsuzluğuna sebep oldukları için onlardan nefret edebilir. Anne babanın söylediklerinin tersini yaparak tepkisini belli eder, onların da mutsuz olmasını ister. Bu huzursuzluk uyku problemlerine de neden olabilir. İyi uyku uyuyamayıp korkulu rüyalar görerek sık sık uyanır. Dolayısıyla da sınıfta uyuklayarak dersleri takip etmesi de zorlaşır.

Aile içi geçimsizlik ortamındaki çocuk onlara karşı duyduğu kini bir şekilde boşaltma ihtiyacında olduğu için, çevresindekilere karşı da saldırgan davranışlar gösterir. Arkadaşlarına, komşularına, onların eşyalarına, evlerine, arabalarına, hayvanlarına zarar vermek ister. Bunun yanısıra çocuk kendine yönelik zarar verici davranışlarda da bulunabilir.

Bu çocuklarda yalana başvurma da sıklıkla görülebilir. Çeşitli yalanlarla arkadaşlarını kandırmaya çalışır. Söylediği bazı yalanlar da, yaşamında olmasını arzu ettiği şeylerle ilgili yalanlardır. Hayalinde canlandırdığı bazı olayları gerçekmiş gibi anlatır. Mesela anne ya da babasından ilgi göremeyen, ya da şiddet gören çocuk, onların kendisini ne kadar çok sevdiklerini, ona sürekli hediyeler aldıklarını arkadaşlarına anlatarak, hayalindeki anne babayı anlatmaya çalışmaktadır.

Ayrıca hırsızlık yaparak dikkat çekmeye çalışmak da, huzursuz bir ailede büyüyen çocuğun olumsuz davranışlarından biridir. Mesela ihtiyacı olmadığı halde arkadaşlarının eşyalarını çalarak, onların da mutsuz olması için bu eylemi gerçekleştirir.

Ergenlik döneminde ise, kötü arkadaş gruplarına katılma, sigara, alkol, hatta uyuşturucu kullanma gibi kötü alışkanlıklar görülebilir.

Bütün bu olumsuzlukları önleyebilmek için, çocuklara huzurlu bir aile ortamı sunabilmek son derece önemlidir. Sıkıntılar ve sorunlar çocukların yanında dile getirilmemelidir. Ayrıca onların gözü önünde tartışmak, kötü konuşmak çocuklarda çeşitli travmalara yol açabilir. Bunların telafisi de son derece zor olmaktadır. Mutsuz çocuklar, dolayısıyla da geleceğin mutsuz büyüklerini yetiştirmemek adına, her anne baba kendi çıkarlarını bir tarafa atarak, çocukları için fedakarlıklar yapmak zorundadır. Mutlu, başarılı, özgüveni gelişmiş çocuklar yetiştirmek her zaman anne babanın elindedir. Onlara iyi örnek olabilmek, huzurlu ve sakin bir aile ortamı sağlamak için çaba göstermek, her anne babanın en önemli vazifelerindendir.

Huzurlu bir hafta geçirmeniz dilekleriyle...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com