15-10-2018
Doğanın vazgeçilmez besin kaynağı süt ve tüketimi...
Bu haftaki konumuzu hemen hemen birçok canlı için vazgeçilmez bir besin kaynağı olan süte ayırdık... Kısaca sütü tanımlayacak olursak; kadınların ve dişi hayvanların yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvı olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da süt denilmektedir.

İnsanoğlu 5000 yıldan beri süt içiyor. Bu konudaki ilk kanıtlar Dicle ve Fırat ırmakları arasında kurulan Sümer Uygarlığı’nın Ur kentinde bulunmuştur. Bir yaşam mucizesi diye nitelenebilecek kadar büyük besin değerine sahip olan sütün, insan yaşamındaki yeri insanlık tarihi kadar eskidir.

Yüzyıllardır sağlığa yararlı bir içecek olduğu söylenen sütün yararları uzmanlarca kanıtlanmıştır. Süt içerdiği bol ve tüm kalsiyum ve vitaminlerle birçok hastalığı önler, hatta tedavi eder. Bu yüzden uzmanlar, Sağlık açısından bol miktarda süt  tüketilmesini öneriyorlar. Sütün yaraları saymakla bitmez. Kısaca hatırlayacak olursak, düzenli tüketilen sağlıklı sütün, kemik erimesini önleme, mikrobik enfeksiyonlara karşı etkili, ishali tedavi edici, mide rahatsızlıklarını giderici, sindirim sistemini düzene sokucu, ülseri önleyici, beyine enerji verici, diş çürüklerini önleyici, kronik bronşiti önleyici, tansiyonu düşürücü ve kanserin önlenmesine yardımcı etkileri vardır.

Peki taze sütler mi daha faydalı yoksa UHT sütler mi? sorusuna uzmanlar farklı yanıtlar veriyor... Şöyle ki; marketlerde satılan sütün raf ömrünü uzatmak için yapılan UHT’nin (yüksek ısıyla mikroplardan arındırma işlemi) bazı hastalık yapan bakterileri ortadan kaldırırken, faydalı bakterileri de yok ettiği söyleniyor.

Sütün içindeki faydalı bakterilerin hastalık yapmadıkları gibi, birçok hastalığı da önlediğini, sütün doğal kesilmesini ve ekşimesini sağladığını belirtiyorlar. Uzmanlar, UHT nin, sütün raf ömrünü ve mikroplardan ari olmasını sağlarken, doğal vitamin ve mineral zenginleşmesini engellediğini, sindirim enzimlerini tahrip ettiğini ileri sürüyorlar... 

O halde ne yapmalıyız?... Tabi ki hijyen ve temizliğin ön planda olduğu, sağım kurallarının sağlandığı süt işletmelerinden temin edilen güvenilir, taze çiğ sütleri evimizde tüketmek en doğru ve sağlıklı yol olacaktır... Bu tür sütlerden evlerde yapılacak olan süt ürünleri de bir o kadar sağlıklı ve faydalıdır.

Bu arada şunu da belirtmek gerekirse, pastörize edilmiş günlük sütler, UHT ye göre tüketilmeleri daha sağlıklıdır.

Son olarak tükettiğimiz sütün faydalarını tekrar özetleyecek olursak;

1- Süt tüketiminin bağırsak kanser risklerini azalttığı gibi, tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

2- Diğer sütlere oranla, keçi sütünün alerjik etkisi daha azdır. Özellikle anne sütüne çok yakın olduğundan dolayı, çocuklar için önerilen süttür.

3- Süt tüketimi büyümeyi hızlandırır ve sindirimi düzenler.

4- Günde 3 bardak süt sağlığa faydalıdır. Kalsiyum ihtiyacı sütle büyük oranda karşılanır. Ancak günlük tüketim normal sınırlar içinde olmalıdır. Aşırı tüketim, demir eksikliği ve kansızlığa sebebiyet verebilir.

Çiğ sütler asla tüketilmemeli, uygun şartlarda pişirilmeli veya pastörize edilmelidir. Laktoz intoleransı olan bireyler süt yerine süt ürünlerini (peynir ve yoğurt gibi) tercih ederek, sütten faydalanabilirler...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com