06-11-2018
Av köpeklerinde beslenme...
Bu haftaki konumuzu, bölgemizde avcılığın yoğun olması nedeniyle av köpeklerine ayırdık. Daha doğrusu av köpeği beslemenin püf noktaları nelerdir?... Bu tür köpekleri beslemede yapılan hatalar nelerdir?... Kısaca değinelim:

Av köpeklerini bir sporcuya benzetebiliriz. Aktif, bedensel aktiviteleri en üst düzeyde ve ava gittiklerinde her zaman formda olmaları gereken sporcular... Yapılan yaygın bir yanlış, av köpeklerinin diğer ev-bekçi köpekleri gibi değerlendirilip, beslenme şekillerinin daha çok bu yönde yapılarak sonucunda hatalı beslenmeye bağlı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hepimiz biliriz. Av dönemi geldiğinde köpeklerde bir zayıflama söz konusudur. Bu durum aslında, avcının köpeğini av dönemindeki ihtiyaçlarını göz önünde tutmadan, normal dönemde besler gibi beslemesinden kaynaklanmaktadır. Buna göre av köpeklerinin beslenmesini iki temel döneme ayırabiliriz.

1-Av dönemi besleme
2-Sezon dışı besleme

Bu iki dönem arasında en belirgin fark, fiziksel aktivite yoğunluk farkıdır. Av sezonununda köpeğimizin, normal gıdaları alarak performans ihtiyaçlarını karşılamasını beklemek yanlıştır. Özellikle bu sezonlarda bu tür köpeklerinin, proteini yüksek ve enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek gıdalarla beslenmesi bizlere her zaman pozitif bir durum olarak yansıyacaktır. Bunun yanında, sezon dışındaki beslemede ise, minumum ihtiyaçları karşılanacak şekilde beslenme ve egzersizler ile köpeklerin kondisyonları korunabilmektedir. Ucuz kuru mamalar çoğu zaman gerekli maddeleri içermediğinden beslenme sorunlarının yaşanmasında önemli bir paya sahiptirler. Peki köpeğimize mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz?...

Ev yemekleri ile de köpeklerimizi beslemek mümkündür. Ancak burda unutulmaması gereken, tek yönlü beslenmenin önüne geçilmesi gerekliliğidir. Köpekler ne kadar etçil olsalarda, bitkisel kaynaklı gıdalara da ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ticari kuru mamalarda bu ihtiyaçlar hazır olarak sunulmaktadır. Yani kuru mamalar bizleri zahmetten kurtarmak için üretilmiş ticari ürünlerdir. Hazır mama kullanımında belirleyici olan etken ise maalesef fiyatlar olmaktır. Bu son derece yanlış ve hatalı bir durumdur. Ucuz, kalitesiz bir mama ile köpeğinizin midesini ve barsaklarını doldurmak ne size ne de köpeğinize fayda sağlamaktadır. Peki kaliteli mamalar illa en pahalı olanlar mıdır? Tabiki değil... Elbette profesyonel üst düzey mamalar pahalıdır ancak orta kalite mamaların fiyatları da son derece uygundur. Peki mamaların kalitesi nasıl anlaşılır? Mamanın kalitesini belirleyen en önemli faktör, köpeğin yediği mama miktarı ile dışkı miktarı arasındaki farktır. Kalitesiz mama ile beslenen köpeklerin dışkıları genelde kötü kokuludur. Bu mamalarla beslenen köpekler sık dışkılarlar. Ayrıca köpeğinizdeki tüylerinin matlığı, tüylerin dökülmesi, derinin matlığı ve kuruluğu, kepeklenmesi, köpeğinize yedirdiğiniz mamanın kalitesiz olduğunu aklınıza getirmelidir. Hipermarketlerde satılan mamalar genelde kalitesiz olup, mama seçiminde mutlaka veteriner hekiminizle diyaloğa geçmenizi tavsiye ediyorum. Av dönemlerinin yoğunlaştığı dönemlerde hayvanlara verilen mamanın %26 protein %17 yağ içermesi gerekir. Bunun altında değerdeki mamalar köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılayamaz. 12 ila 18 aylığa kadar köpekler, yetişkinlere oranla daha dikkatli beslenerek, gelişim süreçleri sağlıklı bir biçimde tamamlanmalıdır.

Köpeklerimiz, aile bireylerinden biri gibi algılanmalı, nasıl ki sağlık ve aşı durumlarıyla ilgileniyorsak, beslenmeleri ile de ilgilenmeliyiz. Çünkü bizler bu sadık dostarın vazgeçemediği ailesiyiz...

Hepinize sağlık dolu günler diliyorum...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com