19-11-2018
Mevlid Kandili
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), Rabîulevvel ayının on ikisinde, bir Pazartesi günü dünyayı şereflendirmişlerdir. Miladî takvime göre bu tarih, 20 Nisan 571'e tekabül eder. Bizler bu vesileyle, Alemlere Rahmet olarak gönderilen, Kâinatın Efendisini, Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam’ı, dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan 19 Kasım 2018 Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece bir kez daha büyük aşk ve bağlılıkla anıyor Mevlid Kandili’ni kutluyoruz.
Hepimize mübarek olsun. Sevgili Peygamberimizi anarken, Rabbim bizi ahlakıyla ahlaklandırsın ve şefaatine nail eylesin.

“Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim” buyuran Peygamberimizin, gerçekten güzel ahlâkla yoğrulmuş hayat tecrübesini tanımaya, O’ndan yararlanmaya her zaman olduğu gibi bugün de çok muhtacız.

Böylesine yüce ve üstün ahlâklı bir peygamberin ümmetiyiz. Kur'an-ı Kerim'de: "Allah'ın rasûlünde, sizin için en güzel örnek vardır." (Ahzap, 21.)
,
"Peygamber size neyi getirmiş ve size neyi emretmişse onu alın (yapın); neyi yasaklamış ise ondan sakının.” (Haşr, 7.)

"Kim Peygambere itaat ederse, gerçekte Allah'a itaat etmiştir." (Nisa, 80.)

"Şüphesiz sen, büyük bir ahlâka sahipsindir." (Kalem, 4.) buyurulmaktadır.

Peygamberimiz hayatın her safhasında örnek alınacak model bir şahsiyettir. Çünkü O, hayatı bütünüyle mükemmel bir şekilde yaşamıştır. Çünkü O, Kur’an-ı Kerim’i tam anlamıyla pratik hayata geçirmiş olup, hayatı Kur’an ahlâkıydı. Bu nedenle çağımızda insanlığın düştüğü ruhi bunalımlardan, manevi hastalıklardan, zulüm ve haksızlıklardan, savaşlardan kurtulmak, insanca bir hayata; huzura, sevgiye, kardeşliğe, dünya barışına kavuşmak için O’nun sünnetini yaşamaya, örnek yaşantısını hayata hakim kılmaya muhtaçtır. Bunun yolu da O’nu tanımak ve canımızdan bile çok sevmektir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade ediliyor:

“Onlara de ki; eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, hanımlarınız, akrabalarınız, kabileniz, elde ettiğiniz mallar, iflâs etmesinden korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız evler ve meskenler, size Allah ve Rasûlünden ve Allah yolunda çalışmaktan daha sevimli ise, artık Allah’tan gelecek emri bekleyin. Allah böylesi günahkâr topluluğa hidayet nasip etmez.” 9 (Tevbe) / 24

İnsanlığı daima en doğru yola çağıran Hz. Peygamber’i örnek edinmemenin uhrevi neticesini de ortaya koyan Kur’an’ın bu uyarısı dikkat çekicidir: “O gün zalim, ellerini ısırıp diyecek ki; keşki ben de O Peygamberle aynı yola girseydim! Vay başıma gelenler! Keşke falancayı dost edinmeseydim, onu örnek almasaydım.” (25 Furkan) /27 – 28

Rahman olan Allah varlık alemini rahmet üzerine inşa etmiş, O’nun rahmeti her şeyi kuşatmıştır. Ancak Allah’ın asıl rahmeti insanları kurtuluşa davet etmek için gönderdiği mesajlarıdır. Bu mesajları insanlara ulaştıran peygamberler, Allah tarafından insanlığa gönderilmiş birer rahmet elçisidir. Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi ise şüphesiz ki Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’dir. O’nun insanlığa getirdiği mesajın evrensel bir rahmet olduğunu bizzat Yüce Allah ifade eder. Yüce Yaratıcı, rahman sıfatının gereği Hz. Muhammed’i insanlara gönderirken yeryüzünde yaşayan bütün insanların bu rahmet peygamberinden nasibini almasını murat etmiştir.

Peygamber ahlâkıyla ahlaklanan insanlar dünya ve ahirette kurtuluşa ererler. Onlar, peygamberin rehberliğinde hayatın zorluklarına karşı sabreder ve sahip oldukları nimetlerden dolayı Allah’a şükrederler. Hayatın sıkıntılarını yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ve sevgili Peygamberimizin sünnetinin rehberliğinde aşarlar.

Mevlid Kandili’ni idrak ederken, inanç, kültür ve medeniyet hayatımızın örnek şahsiyeti Hz. Peygamberi daha yakından tanımalıyız. Onu ve getirdiği evrensel mesajı gençlerimize tanıtarak özümsemelerini sağlamalıyız. Bu vesileyle Mevlid Kandilinizi tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Hak’tam niyâz ederim.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com