03-12-2018
Köpeğimize neden aşı yaptırmalıyız
Doğadaki herhangi bir canlının, sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için aşılama çok önemlidir. Canlı doğduğu anda anne sütü (kolostrum) ile birlikte annedeki antikorları (maternal antikor) da alır böylece; ilk, doğal aşılama gerçekleşmiş olur. Yavru kedi ve köpekler, güçlenip, kendi kendilerine antikor üretecek zamana gelene kadar (yaklaşık 45 gün) anne sütü ile hastalıklardan bu vesileyle korunurlar. Bundan sonra genellikle yavrular sahiplendirilirler ve artık onları hastalıklardan koruyacak antikorları taşıyan anne sütünü alamadıkları için de hastalıklara açık hale gelirler. Bu dönemde, yavruların yaşamlarını sağlıklı devam ettirebilmeleri için koruyucu hekimlik önem kazanır.

NEDEN AŞI YAPTIRMALIYIZ ?
Hayvanlarımızı hastalıklara karşı korumanın en etkili yollarından başta da belirttiğim gibi, aşılamadır. Ancak, köpeklerimizi aşılama ile her hastalığa karşı koruyamayız. Aşıların köpeklerimizi sadece enfeksiyöz viral hastalıklara karşı koruduğu unutulmamalıdır. Oysa köpeklerimiz sadece mikroorganizma ve viruslarla karşı karşıya değildir. İç ve dış parazitler de köpeklerimizin önemli problemlerindendir ve bunlarla mücadelede rutin antiparaziter uygulamaları etkili olmaktadır. Öte yandan köpeklerimizi yanlış beslenme sonrası da önemli hastalıklar beklemektedir. Neden aşı yaptırmalıyız sorusuna geri dönecek olursak, canlılar hastalık etkeniyle ilk kez karşılaşacak olursa o etkene karşı bağışık olmadıkları için bağışıklık sistemleri yeterli gelmemektedir ve adeta hiç tanınmayan bir düşmana yenilme gibi canlı hastalanmaktadır. Bundan dolayıdır ki enfeksiyon yapabilme kabiliyeti (enfektivite) elinden alınmış mikroorganizmalar canlıya verilerek canlının o etkenle tanışması sağlanmakta ve ikinci bir karşılaşmada canlının koruma stratejilerini geliştirmiş bir şekilde etkenle en kısa sürede başa çıkması söz konusu olmaktadır.

KÖPEĞİM NE ZAMAN AŞI OLMALI ? (Aşı Programı)

Köpeğinizin aşılarına, 45 günlük olunca başlanması gerekmektedir. Detaylı aşı programı için yavru köpeşinizle birlikte mutlaka Veteriner Hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

AŞI OLMADAN ÖNCE ÖNEMLİ BİLGİLER

Köpeğinizi veteriner hekime aşılanması için götürdüğünüzde veteriner hekiminiz köpeğinizi muayene edecek, vücut ısısına bakacak ve size bir takım sorular soracaktır. Eğer köpeğiniz bir enfeksiyon geçiriyorsa aşı yapılması sakıncalı olmaktadır. Bu durumda öncelikle mevcut hastalığının teşhis edilip tedavisinin yapılması gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere hasta hayvanınıza aşı yapılmaz.

Aşılama öncesi antiparaziter uygulamanın önemi burada yatmaktadır. Henüz aşılanmamış köpekleriniz hastalıklara karşı çok duyarlı olmaktadır. Aşılanmamış veya aşılansa da henüz yeterli bağışıklığa erişmemiş hayvanlarınızın (3 aylığa kadar olan hayvanlarınız) başka hayvanlarla temas etmesine izin vermeyin. Park ve yollar da bu hayvanlar için tehlikeli bölgelerdir. Bu tip yerlerde hayvanlarınızın bulunması hastalanmasına yol açabilir dikkatli olmanızda fayda vardır.

AŞILAMALARLA KÖPEĞİNİZ HANGİ HASTALIKLARA KARŞI KORUNACAK ?

Köpeğiniz bu aşılama programı sayesinde aşağıda yazılı hastalıklara karşı korunacaktır.

Kuduz Hastalığı(Rabies)
Corona virüs enfeksiyonu, Kanlı ishal (Parvoviral Enfeksiyon)
Köpek Gençlik Hastalığı(Distemper)
Leptospira Enfeksiyonu (kan işeme ve sarılık hastalığı)
Köpeklerin karaciğer enfeksiyonu(Adenovirus tip-1 / Hepatit)
Köpeklerin üst solunum yolu enfeksiyonu (Adenovirus tip-2)
Viral pnömoni (Parainfluenza enfeksiyonu)
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com