15-01-2019
Beslenmede yoğurdun önemi
Süt ürünlerinin ana gıda gruplarından olan yoğurt, geleneksel beslenmemizde de çok önemli bir yere sahip, günün hemen hemen her saatinde güvenle tüketebileceğimiz değerli bir besindir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği gibi, sindirim kolaylığı nedeniyle de bebekler için de iyi bir besindir. Mayalanma sürecinde süt şekeri olan laktoz, parçalanarak sindirimi kolay olan iki ayrı şekere dönüşür ki, laktoz intoleransı (süt şekeri laktoz’un sindirilememesi durumu) olanlar bile yoğurdu güvenle tüketebilirler. Bunun yanında yoğurtta bulunan aktif kültürler, kalsiyum emilimini artırdığı için, yoğurt yiyen bir kişi süte kıyasla daha fazla kalsiyum almış olur. Yoğurdun yeşil suyu kesinlikle dökülmemelidir, en zengin vitamin kaynağı bu sudur çorbalara karıştırılabilir veya ayran gibi içilebilir.

Günün her saati  tüketime hazır bu  gıdayı ihmal   etmemeniz için 10 önemli nedeni şöyle sıralayabiliriz:

1- Vitaminler-mineraller içerir: Yoğurt; bünyesinde potasyum,  fosfor, riboflavin, iyot, çinko A vitamini, E vitamini ve B12 vitamini barındırması bakımından zengin bir gıdadır.

2- Kilo vermeyi kolaylaştırır: Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, düşük kalorili diyetlerine   yoğurdu ekleyen ve günde üç öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların, yoğurtsuz diyet  uygulayanlara oranla yüzde  22 daha fazla kilo verdikleri, yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları tespit edilmiştir.
Yoğurt yiyenlerin ayrıca, karın bölgelerinden yüzde  81 daha fazla yağ yaktıkları ortaya çıktığı gibi, yoğurttan   alınan kalsiyumun, yağ   yakımını hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

3-Probiyotikler içerir: Yoğurt gibi fermente ürünler, vücudumuz için yararlı bakteriler ‘probiyotikleri’ içeriyor.  Bağırsaklara yararlı besinlere probiyotik gıdalar deniyor. Probiyotikler, sindirim  sistemini rahatlatırken,  bağışıklığımızı da güçlendiriyor.

4- Kan basıncını düzenler: Son yapılan çalışmalar, süt ve süt ürünlerinin düzenli tüketiminin yüksek kan basıncı riskini azalttığını gösteriyor. Araştırmalara göre, günde 2-3 porsiyon az yağlı süt ürünü tüketenler, hiç tüketmeyenlere oranla yüzde 50 daha az yüksek kan basıncı riski taşıyor. 

5- Tok hissettirir:  Washington Üniversitesi’nde açlık,  tokluk ve sonraki öğünde tüketilen kalori miktarıyla ilgili yapılan çalışmada, bireylere; yoğurt, şeftali aromalı içecek ve şeftali suyu, ara öğün olarak verildiği ve yoğurt tüketenlerde diğerlerine oranla daha yüksek tokluk geliştiği görülmüştür.

6- Kas gelişimi sağlar: Yoğun  egzersiz çalışması sonrasında protein içeriği yüksek yoğurt, iyi bir seçimdir.

7- Kalsiyum kaynağıdır: Kalsiyum, güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için önemli bir mineraldir. Bu mineral de yoğurta oldukça yoğundur.

8- Bağışıklık sistemini güçlendirir:   Viyana Üniversitesi’ndeki çalışmaya göre, günde 3-4 porsiyon  yoğurt, hastalık ve enfeksiyonla savaşmada rol oynayan ‘T hücreleri’ni daha güçlü ve aktif hale getirildiği tespit edilmiştir.

9- Laktoz intoleransı olanlar tüketir: laktoz intoleransı olan bireyler sindirim siteminde sorun yaşamadan yoğurdu tüketebiliyor.

10-Osteoporoza karşı besindir:   Yoğurttaki kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu ,kemik erimesi de dediğimiz osteoporoz’a karşı iyi bir besindir. Yoğurttaki kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlarken,   D vitamini kalsiyumun depolanmasına yardımcı oluyor.

Taze ve temiz ortamlardan elde edilen sütlerden üretilen katkısız “ev yapımı yoğurtları” tüketmenizi tavsiye ederken, hepinize sağlık dolu bir yaşam diliyorum…
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com