11-02-2019
Sadık dost... Hachiko
Bu haftaki konumuzu yine köpeklere ve onların bir o kadar da sahiplerine ne kadar sadık olduklarına ayırdım. Ama gelin bu konuya değinmeden önce, köpeklere bakış açımızdan dolayı biz insanları şöyle bir sınıflayalım.

Kanaatimce biz insanları bu konuda bir kaç kategoriye ayırmamız mümkündür. Köpekseverler, kediseverler, her ikisi için de deli olanlar ve bir de insanların nasıl olup da köpeklere ve kedilere bu kadar düşkün olduğunu anlayamayanlar...

Sadakatlarıyla dillerden düşmeyen köpekler gizemlerle dolu yaratıklardır ve uzun yıllardır insanların en yakın dostu olmuşlardır. Bu bilgilerden yola çıkarak, sizlerle bu hafta gerçek bir hikayeyi paylaşmak istiyorum.

Hachiko isimli köpek, - Tokyo Üniversitesi profesörlerinden Ueno Hidesaburo’nun köpeğiymiş. Bu köpek, her sabah sahibini Shibuya istasyonuna kadar uğurlar ve profesörün dönüşünü bekleyerek birlikte eve dönerlermiş.

Ancak, Mayıs 1925’ te Prof. Ueno o sabah köpeğinin de uğurladığı istasyondan ayrılmış ve bir daha da ne istasyona ne de evine geri dönebilmiş. Çünkü profesör, arkadaşlarından birini beklerken bir kaza sonucu hayatını kaybetmiş.

Bu olay üzerine, Hachiko’yu başkasına vermeye çalışmışlar. Fakat Hachiko, profesör öldükten sonra, yeni sahibinin evinden kaçarak eski evine dönmüş ve her gün profesörü uğurladığı istasyona giderek, onun dönüşünü bekler olmuş. Onu istasyonda beklerken gören insanlar ona yiyecek veriyorlarmış ve aradan böylece yıllar geçmiş.

Hachiko, sahibini son kez yolculamış ve uğurlamış olduğu Shibuya istasyonuna tam 9 sene boyunca her gün gelerek sabırla profesörün dönüşünü beklemiş.

Sahibini beklemekten yorgun düşen Hachiko daha fazla dayanamayarak, 8 Mart 1935’ te ölmüş.

Onun bu bağlılığına ve sahibine duyduğu sevgisine hayran kalan Japonlar ise onun bedenini şu an Japonya Doğa Bilimleri Müzesi’nde saklıyorlar ve büstünü de Shibuya istasyonuna yaptırıyorlar.

O istasyonda, taştan bir heykel olsa bile, hala sahibini sadık bir şekilde bekleyen DOST bir köpek var...

Hepinize sadık dostlarınızla birlikte sağlık dolu bir yaşam diliyorum…
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com