14-03-2019
Süt kesen hastalığı
Bu haftaki konumuzu, koyun ve keçi sürülerinde etkili olan ve büyük ekonomik kayıplara sebebiyet veren agalaksia (parmara) veya Türkçe tabiriyle Süt Kesen Hastalığına ayırdık. Süt kesen nasıl bir hastalıktır? Sürülerimizde neden olduğu kayıplar ve bu hastalıktan korunma yolları nelerdir? Kısaca değinelim:

Süt kesen hastalığı, sürülerde aniden süt veriminin yok denecek düzeyde kesilmesi (memelerden süt yerine suya benzer bir sıvının gelmesi), gözlerin iltihaplanması (gözlerde beyazlanma) ve eklemlerdeki şişliğe bağlı şekillenen topallık ile karekterize, üç önemli belirtiyle ortaya çıkan, Mycoplasma Agalactiae adı verilen mikrobun neden olduğu mikrobiyel ve çok bulaşıcı bir hastalıktır.

Hastalık belirtileri; bu üç belirti bir arada görüleceği gibi, tek olarak ta görülmesi olasıdır. Memelerden, özellikle süt verimi zamanında aniden sütün kesilmesi ve süt yerine memeden su gibi bazende pıhtı içeren bir eksudat gelmesi gözlenir. Meme gittikçe körelir, küçülür ve hiç süt alınmaz duruma gelir. Eklemler, şiş ve sıcaktır. Buna bağlı topallık sözkonusudur. Topallık sonucu hayvanlar aşırı zayıflarlar. Gözlerde ise hastalığın ileri safhalarına bağlı olarak iltihaplanmalar, çapaklanmalar ve özellikle gözün renkli bölümünde akarma ve bulanıklılık göze çarpar. Körlüğe neden olan bu durum, hayvanın gözlerini sağa sola kaşıması nedeniyle, bölgede zamanla yaraların oluşmasına da zemin hazırlar.

Hastalığın teşhisi yukarda belirtilen semptomların birinin veya birkaçının birden görülmesiyle veteriner hekiminizce konulabilir. Veteriner hekiminiz kesin teşhis için eğer gerekli görürse labaratuvara süt numunesi gönderebilir. Sonucun geç çıkması nedeniyle bir an önce gerekli tedavinin sürüye uygulanması başlatılmalıdır.

Daha önceki yazılarımda da üstüne basa basa belirtiğim gibi, sürünüzü bu illetten korumak istiyorsanız aşılamaya önem vermelisiniz. Süt kesen hastalığına karşı aşı sadece sürü sağlığı yerinde ise yapılabilmektedir. Hastalık belirtilerinin görüldüğünde yapılacak bir aşılama sürümüzde daha şiddetli hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olacağından en doğru aşılama her yıl bu vakitlerde sürümüzde her hangi bir problemin yaşanmadığı dönemde yapılan aşılamadır.

Eğer belirtiler varsa yapılacak ilk iş hastaların sağlamlardan ayrılması ve hastalara tedavinin uygulanarak, hastalık belirtilerinin tamamen ortadan kalktığından emin olduktan sonra aşılamaya gidilmesidir. Aşılama mutlaka veteriner hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Hastalığın erken tedavisinde memelerin sağımla boşaltılması ve içeriğinin imha edilmesi çok önemlidir. Göz damlası veya merhemlerin kullanılması, kas içi ve meme ucundan uygulanacak uygun antibiyotik seçimi meme körelmelerinin mümkün olduğunca önüne geçecektir. Eğer tedavide geç kalınacak olunursa, memeden bir daha süt alınmayabilir.

Hastalıklarla mücadelelerde en ucuz ve kesin çözümün korunma ve aşılamalarla sağlandığını birkez daha hatırlatarak, hepinize sağlıklı ve huzur dolu günler diliyorum...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com