18-03-2019
Çocuk neden yalan söyler ?
Aileler genellikle küçük çocuklarının yalanlarından endişe duyarlar. Ancak küçük yaşlarda söylenen bu yalanlar ‘yalan’ olarak nitelendirilebilecek durumlar değildir. Bunlar çocuğun normal gelişim seyrinin bir özelliğidir, çoğu zaman da çocuğun hayal dünyasının ürünüdürler. Zira çocuklar küçük yaşlarda yalanla gerçeği ayırd edemezler. Bu durum üç yaşlarında başlayarak, beş yaşlarına kadar devam edebilir. Çocuk büyüyüp yanlışı doğrudan ayırmaya başladığında da bu yalanlar sona ermelidir. Ancak bundan sonra da devam ederse merak edilmeli ve yalanların sebepleri araştırılmalıdır. Buna göre de önlemlerin alınması gerekebilir.

Aileler ve öğretmenler çocuklara hiç bir zaman yalan söylememelidirler. Onlar ne kadar dürüst davranırsa, çocuklar da o kadar dürüst davranacaktır.

Çocuk istenmeyen davranışlar gösterdiğinde, ona mümkün olduğunca yumuşak davranmak ve onu anlamaya çalışmak gerekir. Çocuğa sert davranıldığında, o da agresif tavırlar sergileyerek kendini haklı göstermek için yalana başvurabilecektir.

Çocuklara hiç bir şekilde baskı ve tehdit uygulanmamalıdır. Katı kurallar konulmamalıdır. Onlarla her zaman arkadaş gibi konuşarak ve yumuşak davranışlarla diyalog kurmaya çalışılmalıdır. Çocuğa sert davranılıp şiddet uygulandığında, o da kendini savunmak için yalana başvurabilir.

Aileler her zaman çocuklarının sıkıntılarını dinleyerek, sorunlarına çözüm arayarak onlara yol gösterebilmelidirler. Çocuk, başına kötü bir şey geldiğinde, ailesinin her zaman kendisinin yanında olabileceğini, ona yardım edebileceğini bilmeli ve buna inanmalıdır.

Çocuk hiç bir zaman başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır: ‘Bak Ali senden daha yüksek notlar almış’, ‘Ayşe senden daha zeki ve çalışkan’ gibi kıyaslamalar, çocuğu yaralayabilir ve yanlış düşünceler geliştirmesine, olumsuz davranışlar sergilemesine ve ailesine olan güvenini kaybetmesine neden olabilir.

Anne babalar her zaman çocuklarına iyi örnek olabilmelidirler. Onun yapmasını istemediğimiz şeyleri, bizler de yapmamalıyız. Eğer aile dürüst ve düzgün davranırsa, arkadaşlarıyla, komşularıyla iyi geçinerek çocuğa iyi örnek olabilirse, yalandan uzak, düzgün davranışlar sergileyebilirse, çocuk da bunları örnek alarak, yalandan uzak doğru davranışlar sergileyebilecektir. Zira çocuklar, her zaman anne baba ve ailenin diğer fertlerinin davranışlarını takip ederek, onları örnek alıp toplum içindeki davranışlarını şekillendirirler.

Çocuklarınıza örnek model olabilecek davranışlarla, güzel bir hafta geçirmeniz dilekleriyle...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com