07-01-2020
Atlarda Ruam hastalığı
Özellikle Türkiye medyasında, yazılı ve görsel basında yer alarak gündemi oluşturan bir konuyu bu hafta köşemize taşımak istedik. Adalar bölgesinde yaklaşık 81 atın itlafıyla gündeme oturan Ruam Hastalığı... Nedir? Nasıl Bulaşır? Kısaca değinelim.

Ruam;  At, merkep, katır gibi literatürde genel olarak equide olarak sınıflandırılan tek tırnaklı hayvanların bir hastalığıdır. Zoonoz olarak adlandırılan bir hastalıktır. Kısa bir tabirle hastalık bu tür hayvanlardan biz insanlara da bulaşarak lezyonlar oluşturabilir.

Yeni ortaya çıkmış bir hastalık olmayıp, tarih olarak daha milattan sonra ikiyüzlü üç yüzlü yıllarda görüldüğü bilinmektedir.

Ruam hastalığının henüz bir tedavisi olmayıp, bu hastalığa yakalanan ve de belirtilerini gösteren hayvanlar derhal itlaf edilmektedir. Ayrıca itlaf edilen hayvanlara ait ekipmanlarda (eğer, kaşağı,yular v.s gibi) toplanır ve uygun şekilde yok edilir. Uygun yönetmeliklere göre itlaf edilen hayvanlar derin çukurlarlara özel önlemler alınarak gömülürler. Hastalık teşhis edilen enfekte olan hayvanların ederi Türkiyede 3/4 ü tazminat olarak devlet tarafından hayvan sahibine ödenir.

Bu hastalık; Burun Ruamı, deri Ruamı, akciğer Ruamı olarak çeşitli formlarda görülebiliyor. Burun ve ağızdan akıntılar burun ruamında gözlemlenirken, deri ruamında ise deride apseler, apselerdende dışarı doğru irin akıntıları gözlemlenebilir. Bu akıntılar da çevreyi kontamine ederek bulaşmada ve de hastalığın yayılmasında oldukça etkilidir. Akciğer ruamında solunum güçlüğü dikkati çeker. Solunum, sindirim, deri yoluyla bulaşmalar şekillendiğinden özellikle bu tür hayvanların sahipleri, bakıcıları ve de temas edenler risk altındadır. Aynı zamanda bu türlerin etlerinin kaçak olarak kesilip sucuğa katılıp satılmışsa az pişmiş ve çiğ olarak tüketilen bu tür gıdalarla da insanlara bulaşması olasıdır.

Hastalığın ortaya çıkışını ve de yayılmasını önlemek aşısından bu tür hayvanların periodik olarak rutin bir şekilde kontrolleri ve muayene edilmeleri şarttır.

Bulaşmanın önüne geçilebilmesi açısından da sınır güvenliği önemli bir yere sahiptir. Özellikle bu hastalığın İran’da sıklıkla ortaya çıkması sebebiyle, hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com