13-01-2020
Hayvan üreticilerinin sağlığını tehtit eden zoonoz
Bu haftaki konumuzu yine bir zoonoz ve de özellikle hayvan üreticilerin ve veteriner hekimlerin sağlığını tehdit eden ve ateşe sebebiyet veren bir hastalık olan brucella enfeksiyonuna ayırdık.
Brucella (koyun) hastalığı nasıl bir hastalıktır? Nasıl bulaşır? Brucelladan korunma yolları ve yapılması gerekenler nelerdir? Kısacası bu sorularımıza yanıt arayalım:

Halk arasında “koyun hastalığı” olarakta bilinen hastalığa Gram(-) bakteri olan Brucella ve türleri sebebiyet verirler. Yaygın olarak sığır,koyun ve keçilerde görülmektedir.Bu hastalık aynı zamanda domuz,köpeklerde de tespit edilmiştir. Brucella mikroorganizmaları değişik isimlerde sığır, koyun ve keçilerde yavru atmalara sebebiyet vererek, işletmelerde büyük ekonomik kayıplara neden olurlar. Brucella Abortus,sığırlarda, Brucella Mellitensis, koyun ve keçilerde malta humması denilen hastalığı yaparak, gebe koyun ve keçilerin 2 ila 4 aylık arasında yavru atmalarına sebebiyet verir. Brucella hastalığı, bir yetiştirme hastalığı olup, hiçbir belirti göstermeyen hayvanlar, gebeliğin ilerlemiş safhalarında yavru atarlar.

Brucella enfeksiyonları, risk olarak gösterilen Akdeniz havzası ülkelerinde yaygın olarak görülmektedir. Özellikle bu bölgelerde “köy peyniri” dediğimiz ve pastörize olmayan sütlerden üretilen ve belli süre bekletilmeden tüketime sunulan peynirler, büyük risk taşırlar.

Brusella hastalığı hasta hayvanların eti, sütü ve sütünün ürünleriyle temas eden insanlara bulaşabilir. Özellikle keçiden geçer. Keçinin kaynatılmayan sütünden ve kaynatılmamış sütten yapılan peynirinden bulaşır. İnsanlarda, çok yüksek olmayan ve zaman zaman titreme şeklinde bir ateş yapar. Gece terlemelerinde ateş normale düşer. Hasta olan kişiler çabuk yorulur ve çok sık terlerler. İştahsızlıkta bu hastalıkla birlikte ortaya çıkan belirtilerdendir. Antibakteriyel ilaçlarla tedavi, semptomların süresini azaltır ve komplikasyon riskini düşürür. Nüksleri önlemek için tedavi uzun süreli uygulanır.

• En etkin ilaç grubu tetrasiklinlerdir.

Hastalıktan korunmak için süt ürünleri hazırlanmadan önce , sütler iyice kaynatılır veya pastörize edilerek mikroplar öldürülür.

Kaynatılmış veya pastörize sütlerden yapılan süt ürünleri hastalık kaynağı oluşturmaz.

İnsanı Brusella’dan koruma çaresi hayvanlarda hastalığın mücadelesi ile mümkündür. Hastalığa yakalanan kişiler hemen bir hekime başvurmalıdır ve tedavisini başlatmalıdır.

Koyunlarda kitle halinde yavru atma görüldüğünde, vakit geçirilmeden veteriner hekime başvurulmalı ve gereken önlemler alınmalıdır.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com