04-07-2015
Tatilde Az Bilgisayar Çok Spor
Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte aileler çocuklarının verimli bir tatil geçirebilmesi için arayışlara girerler. Özellikle çocuğu bilgisayar ve televizyondan uzaklaştırarak onun boş zamanlarının kaliteli bir şekilde doldurulmasını isterler. Burada sporun devreye girmesi çok faydalı olacaktır. Zira spor, çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Amerikalı araştırmacılar, spor yapan çocukların hafızalarının kuvvetlendiğini, reflekslerinin daha hızlı çalıştığını ve bu çocukların daha yaratıcı olduklarını, yaptıkları araştırmalar sonucu kanıtlamışlardır. Aynı zamanda, yapılan başka araştırmalar da, spor yapan çocukların, derslerinde daha başarılı olduklarını, liderlik ve güven duygularının daha fazla gelişmiş olduğunu göstermiştir.

Çocuklara sporu sevdirebilmek için onları küçük yaşlardan başlayarak kısa yürüyüşlerle spora alıştırabiliriz. Daha sonraları da çocuğun ilgi duyduğu zevk aldığı spor dalına ağırlık vererek, onu teşvik edebiliriz.

Televizyon ve bilgisayarla yaz tatilini geçirmesine engel olabilmek açısından da çocuğu spora yönlendirmek büyük önem taşımaktadır. Bunun için ailece, gerek yürüyüşler yaparak, gerekse bisikletlerle dolaşarak zaman geçirebilirler. Ayrıca çocuğa paten, kayak gibi malzemeler alarak, onu parklara, bahçelere götürmek, oyunlar oynayıp zamanını verimli bir şekilde geçirebilmesini sağlamak da çok önemlidir. Zaten bir çoğumuzun bahçesi ya da çocuklarımızın oynayabileceği sokaklar olduğu için şanslı sayılırız. Çocuklarımızın kendi çocukluğumuzdaki gibi bahçe oyunlarına, ip atlama gibi, artık pek ilgi görmeyen nostaljik oyunlara da yönlendirebiliriz. Böylece de çocuk, bilgisayar ve televizyondan uzaklaşabilir.

Şehrimizde bulunan spor tesislerinden de faydalanarak, çocuklarımıza futbol, basket, voley gibi spor aktivitelerine düzenli olarak katılmasını sağlayabiliriz. Spor yapan çocuğun bedeni daha sağlıklı gelişir. Televizyon ve bilgisayar başındaki çocuk ise sürekli abur cubur yediği için bir obez adayı olabilir. Spor yaptığı zaman ise, düzenli beslenmeye alışarak iyi bir kemik ve kas sistemi gelişecektir.

Spor, çocuğun zeka gelişimini de olumlu etkileyerek daha iyi düşünebilme ve algılayabilmesini sağlar. Spor yapan çocuk daha azimli ve daha çalışkan olurken, aynı zamanda disiplini de öğrenir. Bütün bunların sonucunda da özgüveni gelişmiş bir birey olarak yetişir. İleride, yetişkin bir insan olduğunda da sağlam bir bedene sahip olmanın yanısıra, sağlıklı bir ruh sağlığına sahip olmanın da avantajını yaşar.

Günümüzde, madde bağımlılıklarının çok fazla arttığına hepimiz tanık olmaktayız, ne yazık ki! Burada da sporun çocuğumuzun korunması açısından çok faydası görülmekte. Spor yapan çocuk, edindiği disiplin sayesinde bu tür bağımlılıklardan uzak kalabilmektedir.

Aileler 5-6 yaşlarından başlayarak, çocuklarını yüzmeye, 7-8 yaşlarından itibaren de jimnastik, futbol gibi sporlara, 10 yaşından başlayarak da voley, basket gibi spor faaliyetlerine yönlendirmelidirler.

Yaz tatilinde buna daha çok ağırlık vererek, yıl içerisinde de çocuğun dersleriyle birlikte, bir de spor programı çizerek, çocuğu yönlendirebilmek çok önemlidir. Spor disiplini edinen çocuk, ona zarar verebilecek kötü alışkanlıklar ve bağımlılıklardan da uzak durabilmeyi başarabilecektir.

Bol sporlu bir tatil olmasını dilerim…
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com