13-08-2015
Çocuklarımız ve yaz tatili…
Tatil gece geç saate kadar oturup ertesi gün geç kalkmak, günü televizyon, bilgisayar başında geçirmek değildir. Pek tabii bilgisayar doğru kullanıldığında çocuğun gelişimi için önemli olan bir buluştur. Ancak gün içinde ne süreyle ve ne amaçla kullanılacağı ebeveyn tarafından belirlenmeli ve denetlenmelidir.

Uzun süre bilgisayar başında oturmak, vücut iskeleti ve göz sağlığı başta olmak üzere fiziksel zararların yanı sıra, çocuğu bir anlamda sosyal yaşamdan koparmaktadır. Sanal dünya içinde ailesiyle, arkadaşlarıyla ilişki kuramayan çocuk, dünyayı da sanal ortamdan tanımaktadır. Arkadaşlarıyla oyun oynamak ve yüz yüze konuşmak yerine “chat” yapmayı öğrenen çocuğun sosyal yaşamı öğrenmesi zordur. Ayrıca aile de çocuğunu tanıyacak, ilişki kuracak ve anlayacak zamanı yaratamamaktadır. Daha sonra oluşan sorunları öğrenmesi de zorlaşmaktadır.

İnternet kullanımı sırasında girebileceği; yaşına uygun olmayan siteler ayrı bir sorundur. Yaşı uygun olmadan göreceği fotoğraflar, okuyacağı bilgiler büyük sorunlara yol açabilir. Çocukların oyun oynamak için son zamanlarda en çok tercih ettikleri oyuncak playstation. Hatta iki arkadaş bir araya geldiğinde bile, hiç konuşmadan, birbirlerine bakmadan saatlerce ekranda birbirlerini öldürmeye, otomobillerini çarpıştırmaya çalışıyorlar. Bunun adına da "oyun oynuyoruz," diyorlar. Özellikle erkek çocuklar babalarıyla da paylaştıkları zamanı playstation'la geçiriyorlar. Bu oyunların içerikleri zararlı olduğu gibi aynı zamanda çocukların gelişimleri için gerekli aktivitelerinden uzaklaşmasına da neden oluyorlar.

Böyle bir tatil öğrenciyi yorar. Onun için düşük yoğunluklu bir tatil planı hazırlayın, hem ders çalışma olsun, hem gezi ve eğlence. Öğrenciler tatili, gece geç vakitlere kadar oturulan, ertesi gün de öğleye kadar uyunan, ardından kalkıp kahvaltı yapılan ve eğer dışarı çıkmak planlanmıyorsa bilgisayarda oyun oynanarak, internette boş boş gezinerek ya da televizyonda amaçsızca kanallar arasında gezinerek vakit geçirilen bir zaman dilimi olarak algılayabiliyor.

Gerçekten de tatil böyle bir şey midir? Evde uyuyarak, bilgisayar karşısında ya da televizyona bağlı bir halde geçirilecek kadar değersiz bir zaman dilimi midir tatil? Aslında böyle bir düşünce ve yaşayış, öğrenciyi tatilde dinlendirmekten çok yoracaktır. Okul zamanı alışılan düzenin birdenbire bu kadar keskin bir şekilde bozulması vücudun uyum sağlamasını zorlaştıracak, ardından tembellik oluşacak, yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte bu tembelliği öğrencinin üzerinden atması kolay olmayacaktır.

Düşük yoğunluklu çalışma planlayın. Tatilin kişinin kendini geliştirmesi, etkin bir şekilde dinlenebilmesi için çok basit bir planlama ile daha rahat stressiz bir öğrenme süreci olarak değerlendirilmesi öğrenci başarısı açısından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Kendinize mutlaka bir tatil planı hazırlayın. Tatil ajandanız hazır olsun. Tatilde nasıl bir yol izleyeceğinizi önceden belirlemek sizi rahatlatacaktır. Yıl içinde okulda ve dershanede gördüğünüz konulardan hangilerinden eksikleriniz olduğunu belirleyin ve daha çok o konulara yoğunlaşın. Tüm konularla boğuşmak yerine kendinize daha özel hedefler, spesifik konular belirleyip zamanınızı onlara ayırın. Yapacağınız sosyal faaliyetlerin, gezilerin zamanını da önceden tasarlayın.

Kitap okudukça anlama kabiliyetiniz gelişir. Ders çalışmayla birlikte kitap okumayı tatilde sakın ihmal etmeyin. Çünkü hangi yaşta olursa olsun toplumdaki her bireye kazandırılması gereken özelliklerden biri etkili okuma alışkanlığıdır. Kişinin kendisini, çevresini ve dünyayı doğru biçimde algılayıp yorumlaması, yaşadığı sosyal çevreye uyum sağlaması, akademik başarısının artması kitap okumayla doğrudan ilişkilidir. Kitap okumak hem sınav başarınızı olumlu etkileyecek, hem kendinizi geliştirmenizi sağlayacak, hem de sizi dinlendirecektir. Kitap okudukça anlama, yorumlama, fikir yürütme gibi özellikleriniz gelişecek, yepyeni dünyalarla tanışacaksınız.

Aileler, çocuklarıyla nitelikli vakit geçirmeli. Bu süreçte aileler de çok dikkatli olmalı, öğrencinin tatil sürecini çok iyi planlamasına ve değerlendirmesine yardımcı olmalıdır. Bu konuda yapılabilecek en güzel şeylerden biri, öğrencinin özellikle şiddet içeren oyunlar oynamasına izin vermemektir. Yapılabilecek en güzel şey, öğrenciye alternatifler sunabilmektir. Tatilde evde geçirdiği vakitte kendisine bilgisayar oynamaktan başka yapacak bir şey bulamayan bir öğrenci bilgisayarda çok daha fazla oyun oynama eğiliminde olacaktır.

Tatilde çocukla birlikte nitelikli vakit geçirilebilecek programlar organize edin. Tatiller aile içi ilişkileri geliştirme ve birlikte geçirilen zamanı artırma yönünden de önemli bir fırsat olarak görülebilir. Aile bağları güçlü çocukların sosyalleşmeleri daha kolaydır. Çocukları uygun zamanlarda spor ve sanat etkinliklerine yöneltmek gelişimleri için gereklidir. Özellikle toplu yapılan basket, voleybol ve futbol gibi etkinlikler aynı zamanda paylaşmayı da öğretir. Bu tür etkinlikler düzenli yapıldığında ders çalışmayı engellemez, aksine yararlı olur.

Benzer şekilde drama, tiyatro, bir müzik aleti çalmak gibi yeteneğine göre seçilecek etkinlikler de önemlidir. Unutulmaması gereken, kendi özlemlerimizi gerçekleştirmek için çocukları zorlamanın, aynı anda birçoğunu bir arada yapmalarını istemenin ve onlardan tüm bu faaliyetlerde başarılı olmalarını beklemenin ters etki yapacağıdır. Kalın sağlıcakla…
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com