04-11-2019
Kanatlı hayvanlarda viral hastalıklar
Bu haftaki konumuzu kümes hayvanlarımızın sağlığını yakından etkileyen viral hastalıklarına ayırdık; Nedir bu hastalıklar?... Kısaca değinelim.

Bunlardan ilki; çok bulaşıcı ve öldürücü olan Newcastle; diğer bir adıyla yalancı tavuk vebası ülkemizde vede dünyada sıklıkla görülen, yaygın bir hastalıktır. Solunum ve sindirim yoluyla bulaşma olur. Pis ve bakımsız, sıkışık kümeslerde stresli hayvanlarda hastalığın çıkışı hızlıdır. Ani ölümlerle karakterizedir. Aşılama ve temiz dezenfekte bir ortamla hastalık kümesten uzak tutulur.

Kanatlıların iç organlarında tümörler meydana getiren Marek Hastalığı’da bulaşıcı ve öldürücüdür. Kümesin tozlu havasına karışmış virüs hayvanları kolayca hasta eder. Hastalığın kronik şekli 10-15 haftalık tavuklarda görülmekle birlikte hafif seyreder . Ölüm seyrektir. Hayvan durgun ve iştahsız, ibik ve sakalları solgundur. Gittikçe zayıflarlar. Bacak ve kanatlar felçlidir. Bu yüzden bacağın biri ileriye biride geriye uzanır. Kanatlar düşer, yerine gelemez, parmaklar bükülür. Göz donuklaşır, körlük oluşur. Akut fazda ise hastalığın seyri hızlıdır. Tedavi yoktur. Hastalar kümesten yok edilmeli ve kümes dezenfekte edilmelidir.

Diğer bir bulaşıcı ve öldürücü hastalıkta Gumboro’dur. Gençlerde ölüm oranı %30 lara kadar varabiliyor. Titreme, halsizlik, zayıflama ve ishalle karakterizedir. Daha çok et ırkı tavuklar etkilenir. Kıç tarafındaki tüyler dışkı ve toprakla kirlenmiş vaziyette, beyaz ve sulu bir ishal mevcuttur. Tedavisi yoktur. Hastalar derhal ayrılmalı, diğerlerine güçlendirici yem takviyeleri yapılmalıdır.

Enfeksiyöz bronşit hastalığı çok bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır. Yumurtayı bozar, verimi düşürür ve ölümlere neden olur. Bunun da nedeni virüstür. Burun akıntısı, öksürük hırıltılı solunum karakteristik bulgulardır. Bulaşma solunum yolu ile olmaktadır. Bazen virüs böbreklere de sıçrar o zaman idrar kana karışır, hayvanın ibiği morarır. Tüyler karışır. Hayvan bol su içer, dışkısı suludur. Altık ıslanır. Hastalığın altıncı gününde ölümler başlar. Etken yumurta kanallarını bozduğundan, bu dönemde şekilsiz yumurta da görülebilir.

Egg Drop Syndrome , Eds Hastalığı’da yumurta kanallarını tahrip eden, yumurta kalitesini bozan ve %1-3 kadar da ölümle sonuçlanan viral hastalıklardan biridir. Hastalık yumurtanın bozulmasından anlaşıldığı için, yumurtlamayan tavuğun hasta olduğu anlaşılamaz. Hastalıklı sürüde yumurta veriminin ve de kalitesinin düşmesi ile karakterizedir.

Çiçek Hastalığı, nedeni virüstür. Sıyrık ve yaralardan deriye girerek, içi su dolu kabarcıklar yapar. Zamanla kurur ve düşerler. Bu oluşumlar virüsün kaynağıdır ve diğer hayvanlara bulaşmada önemli role sahiptirler. Ölümlere sebebiyet verir. Bu oran kümes kalabalık, rutubetli ve soğuk ise artar. Deri çiçeği ve difteri şeklinde ortaya çıkar.

Yukarıda birkaçından bahsettiğim bu hastalıklardan korunma yöntemi aşılamadır. Aşı bir ilâç değildir. Hayvanları bu tür hastalıklardan uzak tutup korumak için geliştirilip hazırlanmış biyolojik bir maddedir. Aşı uygulamalarında istenilen faydayı elde etmek için bazı husulara dikkat etmek gerekir. Aşılar burun-göz, gaga daldırma, sprey, içme suyu, kanat zarına batırma, enjeksiyon tarzında uygulanabilir. Daha geniş bilgi için veteriner hekiminize başvurabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com