20-07-2019
Köpeklerde kalp kurdu hastalığı
Bu haftaki konumuzu köpeklerde kalp kurdu olarak tanımladığımız Dirofilaria İmmitis sorununa ayırdık. Nasıl bir durumdur?...Neden kaynaklanır?... Nasıl önlem almalıyız?...Kısaca değinelim:
Köpek kalp kurdu hastalığı, dünyada yaygın olarak görülen ve ekonomik kayıplara neden olmasının yanı sıra gittikçe artan oranlarda insan sağlığına da zarar veren bir parazit enfeksiyonudur.
Dirofilaria immitis, dişi sivrisineklerle bulaşan ve köpek, kedi, tilki, kurt, çakal, yaban geyiği, bazı memeliler ve bazen insanda dolaşım, solunum ve bazı sistemik bozukluklara neden olan bir parazittir. Hastalık dış ortamda yaşayan hayvanlarda ve erkek köpeklerde daha sık görülmektedir. Yavru köpeklerde hastalık anne karnında edinilse de, daha çok 3-15 yaşlı köpeklerin etkilendiği bildirilmektedir.
Bu parazitinin yayılmasında ve yaşam döngüsünde sivrisinekler rol oynarlar. Etken sivrisinekler tarafından taşınır. Hastalığı taşıyan sivrisinekler, köpeğinizi ısırdıkları anda, dirofilaria isimli parazitin larvalarını kas ve deri altı dokulara boşaltırlar. Bu larvalar yaklaşık 4-5 hafta sonra kan dolaşımına girerler. 3-4 ay sonunda da kalbe ulaşırlar ve gelişimlerini burada tamamlarlar. 3-4 ay içinde yumurtlamaya başlarlar ve bu yumurtalardan oluşan larvalar tekrar kan dolaşımına katılır. Bu paraziti taşıyan köpekleri ısıran sivrisinekler kandaki larvaları alır, kan emme esnasında bu paraziti taşımayan köpeklere naklederler. Parazitin yaşam döngüsü bu şekilde devam eder, fakat döngü uzun sürdüğü için semptomlar çok uzun süreler, hatta yıllar sonunda ortaya çıkar.
Çoğu köpekte herhangi bir bulgu farkedilmeden asemptomatik olarak seyreder. Kuru öksürük, dispnia (solunum güçlüğü), ekzersize dayanıksızlık, patalojik uyku hali ve çabuk yorulma, kilo kaybı ve ince kas yapısı, iştahsızlık, sağ kalp yetmezliği belirtileri; karaciğerde büyüme, askites (karın boşluğunda sıvı toplanması ) gözlenir. İlerlemiş durumlarda ise depresyon hali, sarılık, bayılma nöbetleri ve taşikardi (kalp atım sayısının artışı ) ortaya çıkar.

TEDAVİ ve KORUNMA
Knott testi, immunodiagnostik testler (ELISA) ile kesin teşhis konur. Teşhiste EKG’den de faydalanmaktadır. Sendrom oluşan sisteme yönelik sağaltım uygulanır Erişkin kalp kurdu tedavisinde İmmiticide uygulaması etkilidir. Korunma, özellikle sivrisineklerin yoğun olduğu dönemlerde kalpte ergin parazitler oluşmadan önce yani kanda larvaların bulunduğu dönemde milbemycin oxime kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Bununla birlikte sivrisinekleri can dostlarımızdan uzak tutucu uygun spray ve koruyucu tasmaların, sivrisineklerin yaygın bulunduğu dönemlerde kullanımı korunmada önemli ve etkilidir.
Semptomlardan herhangi birini gördüğünüzde, ihmal etmeden Veteriner Hekiminize danışmanızı ve gereken tetkik ve tedavileri uygulamakta vakit geçirmemenizi birkez daha hatırlatırken, hepinize can dostlarınızla birlikte sağlık dolu günler dilerim...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com