09-07-2018
Kuduz Nedir, Belirtileri Nelerdir? Hangi Hayvanlardan Kuduz Bulaşır?
Değerli Gündem Gazetesi Okurları,

Uzun bir aradan sonra sizlerle tekrar birlikte olmanın mutluluğu içersindeyiz. Yine sizleri bilgilendirmek amacıyla kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Ülkemiz Yunanistan’ın Kuduz virusundan ari oluşunu yitirmesi sebebiyle aynı zamanda Tesalia ve Serez bölgelerinde köpek ve kedilerde bu hastalığın hortlaması tekrar ülke gündemine gelmesine vesile olmuştur. Yabani hayatın, özellikle de tilkilerin bu tehlikeli virusu kırsaldan yerleşim birimlerine taşımada önemli bir vektör olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Kuduz insanlık tarihinde bilinen en eski hastalıklardan birisidir. Hayvan ısırıklarının insanlarda ölüme yol açabileceği, yaklaşık 4000 yıllık olan Babil yazıtlarında yer almaktadır.

Kuduz sıcakkanlı hayvanların tamamına bulaşabilen viral (virüs kaynaklı) bir hastalıktır.Bu virüs bulaştıktan sonra sinir sitemini tutar ve ilerleyerek ensefalomiyelit isimli beyin ve omurilik iltihabına neden olur. Hayvanların bu virüse hassasiyeti farklılık göstermektedir. Örneğin kurt, tilki, çakal gibi enfekte hayvanların ısırıkları çok yüksek risk taşırken köpek ısırıkları orta risk taşımaktadır. Buna rağmen dünyada kuduzun bulaşmasına neden olan en önemli hayvan gurubu köpeklerdir.

Enfekte hayvanın tükürük veya salyasının deri bütünlüğü bozulmuş cilt ile teması sonucu bulaşabilir. Yani enfekte hayvanın ısırması veya tırmalaması, riskli temas olarak kabul edilir. Isırma veya tırmalama olmasa bile hayvanın tükürük veya salyasının bir kesiye, açık bir yaraya veya deri bütünlüğü bozulmuş bir bölgeye teması da bulaşma nedeni olabilir.

İnsana kuduz bulaştırabilen hayvanlar;

Evcil hayvanlar; köpek, kedi, sığır, koyun, keçi, eşek, at
Yabani hayvanlar; kurt, tilki, çakal, domuz, ayı, kokarca, gelincik, sansar, yabani yarasa

İnsana kuduz bulaşı gösterilmemiş hayvanlar;

Hamster, fare, sincap, sıçan, kobay, gerbil, tavşan (yabani tavşan dahil) gibi hayvanların ısırıklarında insana kuduzun geçtiği gösterilmemiştir.

Ayrıca kuduza yakalanmış insan ısırıklarıda kuduzu bulaştırır.

Köpek, kedi veya yabani hayvan ısırıklarında ne yapılmalı?

İster ısırık ister tırmalama olsun, riskli temaslarda yapılacak şeyler aynıdır. Kendi güvenliğinizi sağladıktan sonra ısırık bölgesini bol tanzikli su ve sabun ile en az birkaç dakika yıkayınız. Hafife alınmaması gereken oldukça önemli bir ilk yardımdır. Çünkü kuduz virüsü suya, sabuna, çevresel etmenlere dayanıksızdır. Bunu yaptıktan sonra en yakın acil servise başvurunuz.

Tüm sıcak kanlı hayvanların enfekte olabileceğini daha önce söylemiştik. Kuduz belirtileri hayvanlarda klasik olarak 3 dönemde kendini gösterir.

• Sükünet Dönemi: Hayvanda hareket değişikliği, korkaklık gibi belirtiler görülür. Evden uzaklaşma, yabancı cisim yeme veya yutma güçlüğü görülebilir. Yaklaşık 1-3 gün sürer.

• Saldırgan Dönem: Hayvanda artan huzursuzluk, ısırma isteği ve kudurma görülür. Hayvanların saldırganlığı arttığı için çevredekileri ısırarak virüsü bulaştırabilirler. Her hayvanda saldırgan dönem görülmeyebilir.

• Felç Dönemi: Ölümden bir süre önce gelişen bu dönemde hayvanın bacaklarında, gövdesinde, yüzünde felçler gelişir. Beslenemeyen hayvan 3-4 gün içerisinde ölür.

Hayvanların seslerinde (havlamasında veya miyavlamasında) değişiklikler ve yutma güçlükleri görülür. Bunun nedeni yutaktaki kasların kasılmasıdır.

Kedi ve köpeklerde virüs tükürük salgısına geçtikten sonra, 10 gün içerisinde hayvanda belirtiler ortaya çıkar ve ölür. Bundan dolayı ısıran kedi veya köpek salyasında virüsü taşıyorsa 10 günde ölecektir. Evcil kedi veya köpek ısırıklarında 10 gün hayvan gözlemi bu yüzden yapılır.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com