21-10-2019
Bal ve baldaki hileler...
Bu haftaki konumuzu, içerdiği besin maddeleri ve lezzeti sebebiyle beslenmede önemli bir yere sahip olan ve de doğal gıda maddeleri arasında zirve yere sahip olan bala ayırdık. Özellikle üretimi esnasında bilinçli veya bilinçsiz yapılan bazı uygulamalar, balın bu doğal yapısını bozmakta olup besin değerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Bal, gerek fiyatı ve gerekse üretim ve tüketim miktarları dikkate alındığında hilelendirilen gıdalar arasında hemen hemen ilk sırada yer almaktadır. Peki nedir bu baldaki hileler?...Kısaca değinelim...

Öncelikle hileyi kısaca tanımlayacak olursak; çıkar sağlamak amacıyla değerli bir şeye değersiz bir şey katmadır. Bu tür hileler uluslararası pazarlara da yansıyan ve sık karşılaşılan önemli ticari problemler arasında yer almaktadır. Özellikle gıda maddeleri üzerine yapılan hileler, insan sağlığını direkt ve olumsuz etkilemesi bakımından, sağlıklı ve doğal ürünler tüketmek sağlık açısından çok önemlidir. Birde bal sektöründe hakiki bal üreticileri için giderilemeyecek ekonomik kayıplara yol açmaktadır.

Gerçek doğal bal, bal arıları tarafından çeşitli nektar kaynakları kullanılarak üretilen ve üretim mevsiminde ya da sonrasında herhangi bir şeker şurubu ve katkı maddesi ilâve edilmeyen, depolandıkları petek gözlerinde olgunlaştırılan, işlenmesi ve depolanması sırasında ısı işlemine tabi tutulmayan, tüketim aşamasına kadar genel bileşim özelliklerini koruyan, doğal tatlı bir gıda maddesidir.

Sahte ve katkılı bal, üretim aşamasında arının doğal olmayan değişik şeker şurupları ile beslenmesi, üretimden sonra değişik şurupların bala katılması, farklı özellikteki balların karıştırılması, düşük rutubet içeriğine sahip ballara su katılması suretiyle genel bileşim özellikleri degiştirilmiş ballardır.

Nektar yokluğu sebebiyle arıların kendi yaşamları için şekeri kullanmalarında bal için sakınca yoktur. Ancak nektarın bol olduğu dönemlerde arıya verilen şeker, bala dönüştürülmekte, bal nektardan değil, şekerden oluşturulmaktadır.

Suni (taklit)bal ise, üretiminde arının hiçbir katkısı olmadan tamamen kimyasal yollarla değişik şeker şuruplarından elde edilen baldır. Bu tür ballar ucuz satılabileceği gibi, markalaşmış balların ismi altında yüksek fiyatlara da satılarak haksız kazançların elde edildiği gözlemlenmiştir.
Ballardaki ilâç kalıntıları da balın değerini sıfıra düşüren nedenler arasındadır. Özellikle üreticiler varroa ile mücadelede uygun ilaçları uygun zamanlarda kullanmak zorundadırlar. Özellikle kanserojen ilaçları kesinlikle kullanmaktan kaçınmalıdırlar. İnsanların balı şifa için satın aldıklarını asla ve asla akıldan çıkarmamalıdırlar.

Baldaki kristalleşme doğaldır. Kristalleşen balı hileli bal diye değerlendirilmemelidir. Balda hile olup olmadığını tadından, kokusundan ve görüntüsünden ayırt etmek zordur.

Tek sağlıklı yöntem balın analizidir. Analizler uzman kişilerce yorumlanıp, balın hileli mi doğal mı olduğu belirlenir. En önemli ve belirleyici analiz 13C/12C izotop oran analizidir.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com