Hülya Emin
Haftanın Yorumu
Yazarın Diğer Yazıları

14-03-2015
Sandık başına…

14-03-2015
Geri sayım başladı…

14-03-2015
Seçimlere doğru…

14-03-2015
Erken seçimlere marş marş!..

14-03-2015
Kayıp yılların ardından…

28-09-2015
Dört milletvekili sürprizi…
Kamuoyu araştırma şirketlerinin, son seçimlerde yaptıkları tahminler tutmadı. Gerek Ocak ayı seçimlerinde, gerek referendum öncesi, gerekse Pazar günü yapılan erken seçimlerde elde edilen sonuçlarla anketlerde yer alan rakamlar birbirinden hayli farklıydı.

Sandık başına gitmeden önce yayınlanan anket sonuçları kadar, sandık çıkışında yapılan araştırmaların sonuçları da gerçekleri yansıtmadı.
Seçmeni kandırmak, verdiği vaatleri yerine getirememekle suçlanan SİRİZA’nın kan kaybedeceği ve ikinci parti konumundaki YDP ile SİRİZA arasındaki yarışın derbi maçı kıvamında geçeceği tahminleri doğru çıkmadı.

Evet, SİRİZA bir parça da olsa düşüş yaşadı. 149 vekil yerine, 145 milletvekili seçmeyi başardı. Ancak SİRİZA’dan ayrılan Lafazanis ve ekibini dikkate alacak olursak, ortada bir kayıp söz konusu değil.
Seçimler öncesi büroda yaptığım tahminlerimin doğru çıktığını söyleyebilirim. SİRİZA’nın kan kaybedeceği, seçmen tarafından cezalandırılacağı tahminlerine ısrarla katılmadım. Ancak son anketlerle birlikte seçimin başa baş geçeceği havasına da kendimi kaptırmadım dersem yalan olur. Krizin ve üçüncü memorundumun tek sorumlusu olarak seçmenin SİRİZA’yı görmeyeceğini, her ne kadar şikayet etse de sandık başında daha soğukkanlı davranacağı görüşündeydim.

Evet, ülke zor bir süreçten geçiyor. SİRİZA’nın imzaladığı memorandum koşulları da çok ağır. Ancak bugünkü durumun tek sorumlusu olarak iktidarda sadece yedi ay kalan SİRİZA’yı görmenin vicdanlara sığmayacağı kanısındaydım. Seçmenin oy verirken bu vicdan hesaplaşmasıyla hareket edeceğini düşünüyordum. Bunun sonucu olarak da geçen seçimlerde SİRİZA’ya oy veren kesimin, siyasi tercihini ağırlıklı olarak yine aynı partiden yana kullanacağı görüşündeydim.
Ülke genelinde tutan tahminlerim, bölgedeki sonuçlara gelince tutmadı. Seçim akşamı ortaya çıkan seçim sonuçları tahminlerimle paraleldi. Azınlıktan 2’si Rodop ilinden, biri de İskeçe’den olmak üzere 3 milletvekili.

Gece geç saatlerde İçişleri Bakanlığı’nın son verilerine göz gezdirdikten ve sosyal medyada heyecanın yerini sukünete bıraktığını gördükten sonra ben de uyamayı tercih ettim. Sabah da ilk işim yine aynı siteden seçim yarışının son durumuna bakmak ve seçim sonuçlarının son halini sosyal medyadan paylaşmak oldu. Sandalye dağılımını gözden geçirmek aklımın ucundan bile geçmedi. Gözümün ucuyla gördüğüm dağılım karşısında şaşırdım. SİRİZA İskeçe’de üç sandalyeyi de kazanmıştı.

Rodop ilini gözden geçirmek için ilgili bölüme giderken, bir sürpriz beklentisi içinde değildim. Ama sürpriz işte o noktada ortaya çıktı.
Azınlık tarih yazmıştı: 4 milletvekili.

Tekrar tekrar baktım. Ayhan Karayusuf’un facebook sayfasına referans için başvurdum. Net ifadelerle olmasa da galibiyet ve tebrikler karşımda duruyordu. Belli ki o da tahmin etmediği bir sonuçla karşı karşıyaydı.

Yeni sonuçların azınlık için hayırlı olmasını diliyorum. 3 hükümetten, bir de muhalefetten olmak üzere 4 temsilciye sahip azınlık.

Hepsine çok iş düşüyor. 3 milletvekilinin azınlık sorunlarının çok iyi takipçi olması, muhalefet milletvekilinin de hem sorunların, hem de iktidar partisi azınlık milletvekillerinin takipçisi olması gerekiyor.

Hepsine üstlendikleri görevde başarılar diliyorum.
Hepimiz için hayırlı olsun…

Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com