20-03-2017
Çocuğumuzu ödüllendirirken nelere dikkat etmeliyiz?
Çocuklarda istenmeyen davranışlar görüldüğünde, anne babalar genellikle hemen cezalandırma yolunu seçerler. Ancak iyi davranışlar sergilendiğinde nedense çocuk her zaman takdir görmez. Doğru olan, bebeklikten itibaren çocuğun olumlu davranışlarının ödüllendirilmesidir.

Bebek, yaptığı her yeni hareket sonrası, annesinin yüzüne bakar. Eğer doğru bir harekette bulunmuşsa anne gülümseyerek onu desteklemelidir. Eğer yanlış bir harekette bulunmuşsa, mesela ellememesi gereken bir eşyaya dokunmuşsa, ona zarar verebileceği için anne kaşlarını çatarak ya da başını sallayarak, veya sözleriyle bebeği uyarmalıdır. Bunun sonucunda da bebek, yaptığı bu hareketin yanlış olduğunu anlayarak, zamanla bu davranışından vazgeçecektir.

Çocuk biraz daha büyüdüğünde de yine aynı şekilde anne babanın davranışları, çocuğun hareketlerinin şekillenmesine yol açar.

Çocuğu ödüllendirme şekli, çocuğun yaşı ve ailenin durumuna göre farklılıklar gösterir. En iyi ödüllendirme şekli duygusal ödüllendirmelerdir. Anne baba çocuğa hediye almayı en doğru ödüllendirme gibi görürler. Ancak bu şekilde, maddi ödüller zamanla çocukta tatminsizliğe yol açar. Çocuk memnun ve mutlu olmamaya başlar. Dolayısıyla en sağlıklı ödüllendirme şekli anne babanın çocuğa sarılması, öpmesi, onun kendileri için ne kadar değerli olduğunu anlatan sevgi sözleridir. Çocuk anne babasının onu ne kadar çok sevdiklerini ve onunla gurur duyduklarını söyledikçe ruhsal bir tatminlik yaşar. Kendine güveni artar ve mutlu olur. Dolayısıyla çocuğa hediyeler de alınmalıdır, ancak bunlar daha seyrek olarak yapıldığında daha çok makbule geçecektir. Önemli olan çocuğa verilen sevgi şeklidir.
Nitekim, pek çok aileden çocuğa her istediği oyuncağı aldıklarını ama çocuğun yine de daha fazlasını istediğini duyarız. Burada yine ailenin hataları sonucu çocuk bu durumdadır. Ona küçüklüğünden başlayarak kontrolsüz bir şekilde alınan oyuncak ve hediyeler çocuğu tatminsizliğe sürüklemiştir. Her istediğini elde edebilen bir çocuk, doyumsuz bir yetişkin adayıdır. Bunun için de çocuklarımızı ödüllendirmemiz gerektiğinde, onları sevgiyle kucaklamamız çoğu zaman yeterli olabilecektir. Bunun yanısıra zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayabilecek yeterli sayıda oyuncak alınabilir.

Çocuğu mutlu edebilecek bir diğer ödül şekli de ailesiyle birlikte geçirebileceği zamanlardır. Bunlar birlikte yemek yemeye gitmek, sinema tiyatro gibi sosyal etkinliklere gidebilmek, oyun parklarına gidip birlikte oyun oynamak çocuk için en güzel ve en mutluluk verici ödüllendirme şekilleridir.

Çocuğumuza her zaman sevgimizi göstererek onunla iyi vakit geçirmeye çalışmak anne babalar olarak bizlerin görevidir. Ancak çocuk iyi şeyler yaptığında, ödülü hakettiğinde ona yaklaşımımızın daha sıcak olması, onun da davranışlarının düzelmesi ve iyi yönde gelişebilmesi için bir vesile olacaktır.

Nitekim, çocuğun mutlu olabilmesi, özgüveninin gelişebilmesi ve başarılı bir birey olarak yetişebilmesi için kendisinden hiç bir zaman sevgimizi esirgemememiz gerekir. Ona ne kadar çok sevgi verebilirsek, ona ne kadar sıklıkla kendisini çok sevdiğimizi söyleyebilirsek, o kadar çok mutlu ve başarılı bir çocuk yetiştirebiliriz.

Çocuk için en güzel ödül “seni çok seviyorum” cümlesidir.

Çocuklarınızla birlikte sevgi dolu bir hafta geçirmenizi dilerim.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com