İskeçe Azınlık Lisesi’nin statüsü değiştirildi!
11-09-2018
İskeçe Muzaffer Salihoğlu Özel Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nin statüsü değiştirildi.

Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa değişikliği 11 Eylül Salı günü mecliste kabul edildi. Buna göre; İskeçe Azınlık Lisesi’nin statüsü değiştirilerek “özel” okul olmaktan çıkartıldı. İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesi, diğer azınlık okullarının da dahil olduğu 694/1977 sayılı yasa uyarınca yönetilecek.

Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa değişikliği taslağında; İskeçe Azınlık Ortaokul ve Lisesi’nin 1965’teki bakanlık kararıyla kurulduğu ve bugüne kadar azınlık okulları statüsünden farklı bir şekilde faaliyet gösterdiği belirtilerek, söz konusu değişiklikle okulun diğer azınlık okulları statüsüyle aynı statüye getirildiği kaydedildi.

Yasa değişikliği okulun encümen heyeti tarafından yönetilmesini öngörüyor. Mecliste kabul edilen düzenlemeye göre İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde encümen heyeti seçimlerinin yapılması gerekiyor. Encümen heyeti seçimlerinin yapılacağı tarihe kadar ise okulun; müdür, müdür yardımcısı ve okul aile birliği başkanından oluşan bir kurul tarafından yönetileceği ifade edildi.

Bunun yanısıra yeni düzenlemeye göre İskeçe Azınlık Ortaokul – Lisesi’nin bir yıl içinde çalışma izni alması gerekiyor. Çalışma izninin alınmasına kadar okul yasal sayılacak. Ayrıca okul binasının ve okulun fiziki şartları hakkında rapor hazırlanması için 5 kişilik bir komisyon oluşturuluyor. Sözkonusu komisyon üyeleri; okul müdürü, müdür yardımcısı, “Ktiriakes İpodomes” anonim şirketinden bir mühendis veya mimar, İskeçe ili kamu sağlığı ve sosyal hizmetler müdürlüğü temsilcisi ve İskeçe ili ortaöğretim müdüründen oluşacak.
İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’ndeki eğitim kadrosunun ise aynı iş sözleşmesi ve aynı şartlar dahilinde yeni eğitim döneminde de çalışmaya devam edeceği ifade edildi.

MUSTAFA MUSTAFA

Konuyla ilgili olarak GÜNDEM’e kısa bir açıklama yapan Rodop SİRİZA Milletvekili Mustafa Mustafa, İskeçe’deki azınlık ortaokul ve lisesinin bugüne kadar farklı bir statüde olduğunu ve meclisten geçen kanun değişikliğiyle statünün netleştirildiğini söyledi. Milletvekili Mustafa, “Okulun statüsünde gri bölgeler vardı. Bazı belirsizlikler vardı. Yasa değişikliğiyle diğer azınlık okullarıyla aynı statüye kavuşturuldu. Yani Gümülcine Celal Bayar Lisesi’nde ne geçerliyse, İskeçe’de de aynı statü geçerli olacak. Aynen Celal Bayar Lisesi gibi encümen heyeti tarafından yönetilecek. Özel değil, azınlık lisesi olacak. Çocuklarımız için hayırlı bir adım olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com