Gümülcine ve İskeçe’de tapu – kadastro kayıt işlemleri hakkında panel
02-12-2018
Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, önümüzdeki günlerde başlaması beklenen tapu kadastro kayıt işlemleriyle ilgili panel düzenliyor.

Her türlü gayrimenkulün kadastroya kayıt edilmesinin öngörüldüğü işlemler Rodop ve İskeçe illerinde Aralık sonu veya Ocak başında başlayacak.

İLK PANEL 8 ARALIK’TA

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, vatandaşların ve tüzel kişiliklerin mülkiyetleri açısından son derece önemli bir konu olan tapu – kadastro kayıtlarıyla ilgili olarak panel düzenliyor. İlk olarak Gümülcine’de yapılacak olan panel, daha sonra İskeçe’de gerçekleştirilecek. Gümülcine’deki panel 8 Aralık Cumartesi günü saat 11:00’de Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde yapılacak. İskeçe’de gerçekleştirilecek panelin tarih ve yeri ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

MÜLKİYET HAKKI İÇİN HAYATİ BİR KONU

Yapılacak paneller hakkında GÜNDEM’e konuşan Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Ercan Ahmet, Rodop ve İskeçe illerindeki tapu kadastro kayıt işlemlerinin Aralık ayı sonu veya Ocak ayı başlarında başlamasının beklendiğini söyledi. Dernek başkanı Ercan Ahmet, gayrimenkulü olan herkesin kayıt işlemine önem vermesi gerektiğini belirterek, “Bu konu mülkiyet hakkının tescillenmesi, kayıt altına alınması açısından son derece önemli. Bir anlamda malınızı, mülkünüzü garanti altına alıyorsunuz. Bu kadastro işlemini de yapmamanız halinde malınız, mülkünüz sallantıda kalıyor. Çünkü sahipsiz kalan mülk bir süre sonra devletin mülkiyetine geçiyor. Önümüzdeki günlerde bir süreç başlayacak. Biz de halkımızı, insanımızı bu süreç hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Neler yapılması gerektiğini, nasıl yapılması gerektiğini ve bu durumun hassas noktalarını insanımıza aktaracağız. Sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. Toplum içinde bu konuda bir hassasiyet ve farkındalık yaratmak istiyoruz.” dedi.

Panellerin BTAYTD üyesi mühendis ve avukatlar tarafından verileceğini kaydeden Ercan Ahmet, “Konu aynı zamanda tüzel kişileri de ilgilendiriyor. Örneğin azınlığımızdaki mütevelli heyetlerini. Çünkü unutmamalıyız ki köylerimizde vakıflarımız var. Vakıf mallarından sorumlu olan mütevelli heyetleri var. Herkes için bilgilendirici ve yararlı iki panel olacağını düşünüyoruz. Gerek Gümülcine’de, gerek İskeçe’deki panelimize tüm halkımızı bekliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1079
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com