“15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” nedeniyle Gümülcine Başkonsolosluğu’nda tören yapıldı
15-07-2019
“15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” nedeniyle Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda tören düzenlendi.
Fotoğraflar

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihindeki FETÖ darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde Batı Trakya’da da anma etkinlikleri gerçekleştiriliyor. “15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” vesilesiyle ilk etkinlik 15 Temmuz Pazartesi günü Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene; başta Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu ve eşi olmak üzere, konsolos ve muavin konsoloslar, başkonsolosluk personeli, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, DMT Eyalet Meclis Üyesi Ahmet İbram, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, seçilmiş Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin, seçilmiş Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, BAKEŞ Başkanı Ahmet Hacıosman, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, Rodop İli Öğretmenler Derneği Başkanı Salih Ahmet, İskeçe ili SÖPA Mezunu Azınlık Okulları Öğretmenleri Derneği Başkanı Nurettin Kıyıcı, Güney Meriç Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, milletvekili adayı Özgür Fehat, yerel yöneticiler ve çok sayıda soydaş katıldı.
Başkonsolosluk bahçesinde düzenlenen tören, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit düşenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

DANIŞMA KURULU BAŞKANI İBRAHİM ŞERİF
Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu gün 15 Temmuz şehitler ve gazilerin olduğu bu elim olayın üçüncü yıldönümünü idrak etmiş oluyoruz. Bu gün 251 şehidi rahmetle anıyoruz, gazilere de selamet, sağlık ve hoşluk diliyoruz. 15 Temmuz’u bir üst aklın planladığı ortadadır. Fakat Çanakkale ruhuyla Türk milleti, Çanakkale geçilmez misali bu olaya karşı durdu. Bütün dünyaya bu ülkenin bölünemeyeceğini anlattılar. Bizler de Batı Trakya Türkleri olarak bu elim olaya ‘Hayır’ dedik.”
Türkiye’deki darbe girişimi sırasında Yunanistan’a kaçan darbecilerin, Türkiye’ye iadesi yönünde Danışma Kurulu üyeleri olarak tavır sergilediklerini anlatan müftü Şerif, bu darbe girişimi sırasında Batı Trakya’dan da Mustafa Cambaz’ın şehit olduğunu hatırlattı. Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakyalı demokrasi şehidi Mustafa Cambaz için köyü Menetler’de mevlit okutulacağını belirterek, halkı mevlide davet etti.

BAŞKONSOLOS MURAT ÖMEROĞLU
Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu da tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında şunları kaydetti: “Bugün burada 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü vesilesiyle aziz şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Tarihimizde belki de benzeri yaşanmamış düzeyde vahşete tanık olduğumuz bu kanlı kalkışma girişiminİn acı hatırası hala belleklerde tazeliğini korumaktadır. FETÖ tarafından planlanan bu terör saldırısında 251 vatandaşımız şehit olmuş 2000’den fazla vatandaşımız da yaralanmıştır. Meclisimiz, Cumhurbaşkanlığı külliyemiz ve çeşitli kurumlarımız bombalanmıştır. Sivil halkın üzerine tanklar yürümüş, uçaklardan bombalar yağdırılmış ve helikopterlerden ateş açılmıştır. Buna karşılık cesur halkımız yeni bir destan yazmış, hiçbir koşul ve tehdit karşısında bağımsızlığından taviz vermesinin imkansız olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Türk halkının genci ve yaşlısı ile her kesimden insanıyla tek vücut olduğu gün siz değerli soydaşlarımızın desteğini de yakından hissettik. Bu vesileyle darbe girişimine büyük bir cesaretle karşı koyarken şehit düşen Mustafa Cambaz’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Merhum Mustafa Cambaz Batı Trakyalı soydaşlarımızın, sivil halkı doğrudan hedef alan bu hain saldırıya karşı Türk halkıyla gösterdikleri dayanışmanın adeta bir sembolü olmuştur.”

“DEVLETİMİZİN ÖNCELİKLERİNDEN BİRİ FETÖ İLE MÜCADELE OLMUŞTUR”
Başkonsolos Ömeroğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Geçtiğimiz üç yıl içerisinde devletimizin temel önceliklerinden biri yurtiçinde ve yurtdışında FETÖ ile mücadele olmuştur. Öncelikle 15 Temmuz sorumlularının hukukun üstünlüğü ilkesi temelinde adalet önünde hesap vermeleri sağlanmıştır. FETÖ’nün devlet kurumları içerisinde örgütsel yapılanması deşifre edilmiş, mensupları hakkında idari ve adli süreçler başlatılmış ve örgütün paralel devlet yapılanması çökertilmiştir. FETÖ’nün kendini lanse etmeye çalıştığı şekilde eğitim ve hayır işleriyle uğraşan toplumsal bir hareket olmadığı, siyasi ve ekonomik emelleri bulunan uluslar arası platformda yavaş da olsa anlaşılmaya başlanmıştır. Gelinen noktada çeşitli ülkeler ve uluslar arası örgütler FETÖ’yü terör örgütü ilan etmişlerdir. Üçüncü ülkelerde FETÖ’ye karşı oluşan farkındalık söz konusu ülkeler tarafından bu unsurların faaliyetlerin yakından izlenmesi ve soruşturulması sonucunu da doğurmuştur. Bu çerçevede Yunanistan’a kaçan ve Yunan adli makamlarınca tahliye edilen sekiz darbeci hainin iadeleri ve ülkemizde yargılanmaları hususundaki kararlılığımız da devam etmektedir. Doğal olarak komşumuz Yunanistan’ın her türlü terör hareketine karşı ülkemizde dayanışma içinde olmasını beklemekteyiz. Bu bağlamda diplomatik girişimlerimizi kararlı bir şekilde devam ettiriyoruz. Devletimizin kutsal değerlerini ve halkımızın demokratik bağımsızlığını korumak için vücutlarını tank ve silahlara korkusuzca siper eden kahraman şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve gazilerimize sonsuz minnet duygularımızı ifade ediyoruz.”

Tören 15 Temmuz şehitleri anısına İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin yaptığı dua ile sona erdi.


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1079
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com