ABTTF: “İstanköy’deki vakıf arazisinin satışı iptal edilmelidir”
16-07-2019
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), İstanköy’deki Türklere ait vakıf arazisinin tayinli idare heyeti tarafından satışının iptal edilmesini talep etti.

ABTTF, İstanköy’deki vakıf arazisinin satılmasıyla ilgili olarak açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Yunanistan’ın İstanköy adasındaki Müslüman Türk vakfına ait 34 dönümlük arazi hükümet tarafından atanmış vakıf idare heyetince satıldı. Birlik gazetesinde yayımlanan habere göre, İstanköy adasının Kardemenas bölgesinde bulunan 34 dönüm büyüklüğündeki araziyi bir otel şirketi 181.000 €’ya satın aldı. Arazinin gerçek değerinin yaklaşık 500.000 € olduğunun belirtildiği haberde, daha önce de söz konusu arazinin bir başka şirket tarafından 350.000 €’ya satın alınmak istendiği, buna karşın arazinin tayinli vakıf idare heyetince değerinin çok altında elden çıkarıldığı ifade ediliyor.”

“BATI TRAKYA’DA VE ADALARDA VAKIF İDARE HEYETLERİ SEÇİMLE BELİRLENMELİDİR”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu (ABTTF), konuyla ilgili olarak “İstanköy’de yaşayan Türk toplumunun kesinlikle karşı çıkmasına rağmen Türk Müslüman vakfına ait bir arazinin tayinli vakıf idare heyetince hem de değerinin çok altında bir fiyata satışının yapılmasını kınıyor ve bu satışın kabul edilemez olduğunun belirtmek istiyoruz. İstanköy Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği ile Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği de yakın geçmişte yayımladıkları açıklamalarda bu satışa karşı olduklarını, hukuki olarak adalardaki Müslüman Türk vakıf mallarının satılmasının mümkün olmadığını dile getirmişlerdi. Batı Trakya ile Rodos ve İstanköy adalarında yaşayan Türk toplumu kendisine ait vakıfların yönetiminde söz hakkına sahip değil ve vakıflar on yıllardır Yunan hükümetinin atadığı, Türk toplumunun kabul etmediği idare heyetlerince yönetiliyor. Ülkemiz Yunanistan’ı Türk toplumunun talebini dikkate alarak hem Batı Trakya hem de adalardaki vakıfların idare heyetlerinin seçimle belirlenmesine yönelik gerekli adımları ivedilikle atmaya ve dini özgürlüğümüze saygı göstermeye çağırırken Yunan makamlarından İstanköy’deki Müslüman Türk vakfına ait arazinin satışının derhal iptal edilmesini talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1079
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com