Azınlık kurumlarından 15 Temmuz nedeniyle anma etkinlikleri
16-07-2019
“15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” nedeniyle Batı Trakya’daki azınlık kurumları anma etkinlikleri düzenledi.
Fotoğraflar

Gümülcine Türk Gençler Birliği, İskeçe Türk Birliği, Gümülcine Müftülüğü ve İskeçe Müftülüğü 15 Temmuz Pazartesi günü anma törenleri gerçekleştirdi.

15 Temmuz 2016 tarihindeki FETÖ darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde etkinlik düzenlendi. Etkinlikte 15 Temmuz’da yaşananları konu alan fotoğraf sergisi ve sinevizyon gösterisi düzenlendi.

Etkinliğe; Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Konsolos Neslihan Altay, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, Yassıköy’ün yeni seçilen Belediye Başkanı Önder Mümin, milletvekili adayı Özgür Ferhat, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, BAKEŞ Başkanı Ahmet Hacıosman’ın yanı sıra soydaşlar katıldı.

Etkinlik şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet yaptığı konuşmada “Dış mihraklar ile ortak hareket eden bu şer odağı, bugünü büyük bir zafer olarak addetmek için hazırlanmış, planlar kurmuş sadece vaktin gelmesini beklemekteydi. Üzerlerinde ay yıldızlı üniformaları ile ay yıldızlı bayrağın gölgesinde yaşayan masumlara cehennemi yaşatmak için yemin etmiş bedbahtların kaderleri, kutlu ve yüce Türk milletinin titremesi ile hezimete dönüştü.” İfadelerini kullanan Ahmet, konuşmasını şöyle tamamladı: “Evet, o gece yürek dayanmayan çok kare vardı. Kendi milletine ateş açan satılmışlar, Gazi Meclisi bombalayan hainler, askeri üsleri, televizyon ve radyo vericilerini, köprüleri, polis teşkilatı binalarını imha etme gayesinde olan kendini bilmezler, milletin Osmanlı tokadı ile yüzleşmiş oldu.” ifadeleriye yer verdi.

Etkinliğe katılanlar sinevizyon gösterisi izledi ve fotoğraf sergisini gezdi.

GÜMÜLCİNE MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN ŞEHİT MUSTAFA CAMBAZ İÇİN MEVLİT

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından vurularak şehit edilen Batı Trakyalı Mustafa Cambaz, kendi köyü olan Gümülcine’nin Menetlet köyünde anıldı.

Yeni Şafak gazetesi foto muhabiri Mustafa Cambaz için Gümülcine Müftülüğü tarafından Menetler köyünde mevlit okutuldu.

Cambaz'ın ailesi, Gümülcine seçilmiş müftülüğünün desteğiyle şehit gazetecinin doğduğu yer olan Gümülcine'ye bağlı Menetler köyünde mevlit okuttu.

Mevlide Türkiye'nin Gümülcine Konsolosu İbrahim Sakli, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman ve azınlık kurumlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda soydaş katıldı.

BTTADK Başkanı ve Gümülcine Müftüsü Şerif, mevlidin ardından yaptığı konuşmada, bir Batı Trakyalı olan Mustafa Cambaz'ın, İstanbul'da FETÖ'nün darbe girişimine karşı mücadele ederken vurularak şehit olduğunu belirterek, "Batı Trakya Türklerine Mustafa bir gurur bıraktı. Aynen Çanakkale'de hayatını kaybeden dedelerimizin bizlere bıraktığı miras gibi." dedi.

İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Cambaz, Yeni Şafak gazetesinde foto muhabiri olarak görev yapıyordu.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisi üzerine fotoğraf belgeleme çalışmaları yapan Cambaz'ın, "Türkiye Ulu Camileri' adlı bir de kitabı bulunuyor.

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NDE ANMA PROGRAMI

“15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” nedeniyle İskeçe Türk Birliği’nde (İTB) de bir etkinlik gerçekleştirildi. İskeçe Türk Birliği’nde gerçekleştirilen etkinliğin sunuculuğunu derneğin Asbaşkanı İsmet Tüccar yaparken, açılış konuşmasını İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptı.

15 Temmuz’un yıldönümünde azınlık kurumlarının anma etkinlikleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Ahmetoğlu, Türk milletinin 15 Temmuz’da her türlü görüş ayrılığını bir tarafa bırakarak, FETÖ darbe girişimi karşısında birlik halinde devletine ve demokrasiye sahip çıktığını ve milli iradeyi sahiplendiğini belirterek, Türk halkının destansı bir direnişle tüm dünyaya örnek olduğunu vurguladı. Ahmetoğlu tüm katılımcılara teşekkür etti.

İskeçe Türk Birliği’ndeki etkinlikte Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, yeni seçilmiş Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin, İskeçe Milletvekili Burhan Baran, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu birer konuşma yaptı. Darbe teşebbüsünü kınayan konuşmacılar, Türk milletinin direnişinin her türlü takdirin üzerinde olduğunu ifade ederek şehitlere bir kez daha rahmet dilediler.

Yapılan konuşmalardan sonra 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe teşebbüsü sırasında yaşanan olayların ele alındığı sinevizyon gösterimi izlendi.

İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN MEVLİT

“15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” vesilesiyle İskeçe Müftülüğü tarafından şehitler için mevlit okundu. Mevlit, 15 Temmuz Pazartesi günü İskeçe Aşağımahalle Çınar Camii’nde kılınan akşam namazından sonra okundu. İskeçe Müftülüğü’ne bağlı İlahi Grubu ile din görevlilerinin sunduğu programda mevlit ve ilahiler okunurken, duayı ise İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yaptı.

Mevlit ve duanın sonra ermesiyle bir konuşma yapan müftü Ahmet Mete, 15 Temmuz şehitleri için müftülük olarak gerçekleştirdikleri anma programına katılan herkese teşekkür etti. Müftü Mete, gerek darbe teşebbüsü, gerek daha önceki dönemlerde ve gerekse Yunanistan için canlarını feda eden şehitlere rahmet diledi.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu da 15 Temmuz nedeniyle Batı Trakya’daki azınlık kurumlarının anma etkinlikleri düzenlemelerini önemli ve anlamlı bulduklarını ifade ederek, tüm soydaşlara teşekkür etti ve şehitleri bir kez daha rahmet ve saygıyla andı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1079
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com