İlhan Ahmet, "din özgürlüğü" konusunu meclise taşıdı
20-11-2019
Rodop KİNAL Partisi Milletvekili İlhan Ahmet, 19 Kasım Salı günü, Anayasa değişikliklerinin görüşüldüğü meclis genel kurulunda konuştu.

İlhan Ahmet yasa tasarısının din özgürlüğünü ilgilendiren 13. maddesi hakkında söz aldı. Konu ile ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yapan İlhan Ahmet şu ifadeleri kullandı: “Anayasa değişikliklerinin görüşüldüğü meclis genel kurulunun, din özgürlüğüyle ilgili 13. maddeye ilişkin değişikliklerin görüşüldüğü bugünkü oturumunda söz aldım.

Toplumumuzu da yakından ilgilendiren düzenlemeyle ilgili endişelerimizi Azınlık milletvekili olarak dile getirip, hassasiyetlerimizi mevcut hükümetin dikkatine sundum.

SİRİZA hükümeti döneminde bakan Gavroglu’nun imzasıyla çıkartılan ve Azınlığımızın dini özerkliğini ‘devletleştirme’ yönünde hükümetin açık müdahalesi özelliği taşıyan kararnameleri bir kez daha gündeme getirerek, Azınlığımızın din ve ibadet özgürlüğünün halihazırda nasıl ihlal edildiğini hatırlattım.

Diğer yandan Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif’in AİHM’e taşıdığı davada verilen karara atıfta bulundum. AİHM’in ‘İbrahim Şerif Davası’ kararında, azınlıkların dini özerkliğine hükümetlerce menfi veya müspet müdahalelerde bulunulmasının meşru görülmediğini ifade ettim.

Konuşmamda ‘dinler arası eşitlik’ ilkesine işaret ederek, Anayasanın 3. maddesinde yapılacak ekleme ile Yunanistan’ın egemen dini olarak belirlenen Ortodoksluğun yanında ülkedeki tanınmış diğer dinlere ve mensuplarına da eşit imkanlar sağlanabileceğini belirttim.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1079
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com