“Ekonomik destekten mahrum bırakılan hayvan besicileri, yoksulluk sınırına dayandı”
30-11-2019
Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Trakya’daki hayvan besicilerinin sorunlarına dikkat çekti.

Tarım Bakanı Makis Voridis’e hitaben sunduğu soru önergesinde İlhan Ahmet, hayvan besicilerine 2015 Ortak Tarım Politikası (ΚΑΠ)’nda adaletsiz mera dağılımında yapılan büyük haksızlığı hatırlatarak, bir önceki hükümet dönemindeyse et ve süt ürünlerinin satışında arabuluculara göz yumularak denetimsiz bırakıldığını belirtti.

Trakya’daki hayvan besicilerinin günden güne artan sorunlarla yoksulluk eşiğine geldiğini vurgulayan milletvekili, Rodop İli’ndeki besicilerin süt yardımı dahi alamaz hale geldiğine işaret etti. İlhan Ahmet, “Örneğin Rodop İli’nin dağlık bölgesindeki hayvan besicileri, süt üretimindeki taban miktarı (plafon) tutturamaz hale gelmiştir. Bu sebeple bağlantılı yardımdan da (sindedemeni enishisi) faydalanamamaktadırlar” deyerek, ilgili bakana dağlık bölgelerin süt yardımına dahil edilmesini sağlayacak bir düzenleme yapıp yapmayacağını sordu.

Soru önergesinde ova bölgesindeki hayvan besicilerine de değinen İlhan Ahmet, koyun ve keçi sütündeki düşük fiyatlar nedeniyle hayvan besicilerinin faydalandığı de minimis yardımları kapsamına, ova bölgesindeki besicilerin de dahil edilmesini tarım bakanından talep etti.

Diğer yandan banka hesaplarında 7500 Euro’ya kadar olan el konulamaz hakkının hayvan besicileri özelinde telafi ödeneklerini de (eksisotikes) kapsayacak şekilde genişletilmesini isteyen milletvekili, “Telafi ödenekleri / tazminatları (eksisotikes), el konulamaz banka hesabı kapsamına alınacak mı?” diye sordu.

Ahmet, hayvan bakıcılarının (çobanların) sosyal güvence taleplerini de dile getirerek ilgili bakandan, “Hayvan bakıcılarının (çobanların) talepleri doğrultusunda IKA’ya değil de çalışma pulu (ergasimo) uygulamasına tabi olmalarını sağlayacak düzenlemeyi yapacak mısınız?” sorunun cevabını istedi.

Hayvan hastalıklarının tanı ve teşhisinde alınan veterinerlik hizmeti için besicilere verilen tazminat miktarının aşağıya çekilmesini eleştiren milletvekili, bu miktarın önceki seviyeye çıkarılmasını talep etti.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com