Gümülcine’de Osmanlı dönemine ait mimari eser kaderine mi terk edildi?
05-12-2019
Gümülcine’deki en önemli Osmanlı mimari eserlerinden biri olan eski mahkeme binasının boya ve sıvaları dökülmeye başladı.
Fotoğraflar

Gümülcine’deki en önemli Osmanlı mimari eserlerinden biri olan eski mahkeme binasının boya ve sıvaları dökülmeye başladı. 1870 yılında Gümülcine hükümet binası olarak inşa edilen ve Osmanlı hakimiyetinin bölgede sona erdiği tarihe kadar hükümet binası olarak hizmet veren bina, Lozan Antlaşması’ndan sonra 2004 yılına kadar adliye binası olarak kullanıldı.

Son yıllarda atıl durumda bırakılan 150 yıllık tarihi binanın boya ve sıvaları, son haftalarda yaşanan yağışların da etkisiyle dökülmeye başladı. Tarihi yapının doğu kısmındaki giriş ve balkonunda büyük hasar olduğu dikkat çekti.

SİRİZA destekli Doğu Makedonya – Trakya eyaleti muhalefet listesi Başkanı Kostas Kaçimigas da, Gümülcine’deki tarihi binanın durumuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, binanın Osmanlı döneminde inşa edildiğini belirterek, 100 yıl önce bu binada imzalanan anlaşmayla Batı Trakya’nın Fransız idaresi tarafından Yunanistan’a teslim edildiğini hatırlattı ve “Öyle anlaşılıyor ki Adalet Bakanlığı’ndan birilerinin ilgilenmesi için binanın çökmesi gerekiyor” yorumunda bulundu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com