Tatil bitti, vardiyalı eğitim bitmedi!
12-01-2020
İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi’ndeki vardiya sorunu devam ediyor.

Azınlık ortaokul ve lisesinin bina sorununun çözüme kavuşmaması nedeniyle, öğrenciler yılbaşı tatili sonrasında da vardiyalı eğitime devam etmek zorunda kalıyor.

Eğitim yılı başında vardiyalı eğitime karşı yapılan ve yeni okul binası talebinin de dile getirildiği boykotun devam ettiği dönemde verilen sözler yerine getirilmedi. Vardiyalı eğitime geçilmemesi için yetkililerden talep edilen prefabrik sınıflarla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılmadı. Üç aydan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen soruna çare olabilecek prefabrik sınıf konusunda bir ilerlemenin olmaması akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.

2019 – 2020 eğitim yılı başında öğrenci sayısının artması nedeniyle ana bina ve üç yıl önce hizmete giren ek binanın yetersiz gelmesiyle ortaöğretim müdürlüğü İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nde sabah ve öğleden sonra olmak üzere vardiyalı eğitim uygulamasının başlatılmasını kararlaştırmıştı. Söz konusu karara tepki gösteren öğrenci velileri eğitim yılının ilk gününden itibaren dersleri boykot kararı almıştı. Boykot iki hafta devam etmiş ve 23 Eylül 2019 Pazartesi günü 2 binin üzerinde soydaşın katılımıyla protesto yürüyüşü yapılmıştı. Vardiya ve okul binası sorununun çözümü için Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios’un Atina’da yaptığı görüşmelerle ilgili olarak okul yönetimine ve velilere bilgi vermesinin arsından 26 Eylül tarihinde boykot sona erdirilmişti. Ancak aradan geçen üç aylık süre içinde bina sorununun çözüme kavuşturulması için bir adım atılmadığı gibi, vardiyalı eğitim için geçici çözüm olabilecek prefabrik sınıf talebi de yetkililer tarafından görmezden gelindi.

Prefabrik sınıfların yılbaşı tatiline kadar okula getirilebileceği ve tatil sonrası vardiyalı eğitimin sona ereceği yönünde bazı yetkililerin verdiği sözler yerine getirilmedi. Tatil sonrası ilk ders günü olan 8 Ocak Çarşamba günü öğrenciler vardiyalı eğitime devam etti.

730 öğrencinin eğitim sorunu karşısında bakanlığın ve yetkililerin duyarsız kalması velilerin tepkisine neden oluyor. Gerek bina sorununun tümüyle çözüme kavuşturulması, gerekse vardiyalı eğitime geçici çözüm getirilmesi talebine yanıt verilmemesi öğrenci ve velilerin mağduriyetinin devam etmesine neden oldu.

“PREFABRİK SINIF KONUSUNDA DA, YENİ OKUL BİNASI KONUSUNDA DA TALEPLERİMİZE CEVAP VERİLMEDİ”

Konuyla ilgili GÜNDEM’e konuşan İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi Encümen Heyeti Başkanı Erhan Hüseyin Ali, tatilin sona erdiğini ancak vardiyalı eğitimin ne yazık ki devam ettiğini vurguladı.

Encümen Heyeti Başkanı Erhan Hüseyin Ali şöyle konuştu: “Ne yazık ki beklentilerimiz yerine getirilmedi. Okulumuzdaki bina sorununun çözümünü yıllardır bekliyoruz. Olması gereken şartlara sahip bir okul binasında eğitim yapmak gibi makul bir talep olamaz. Bunun yanı sıra Eylül ayı başından itibaren vardiyalı eğitim uygulamasının olmaması için prefabrik sınıfların getirilmesini ve ek binamızın bahçesine yerleştirilmesini istedik. Bu talebimiz, yeni ve çağdaş bir okul binası yapılana kadar geçici bir çözüm getirecekti. Bizlere yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda bu sorunun, yani prefabrik sınıf konusunun yılbaşı tatiline kadar halledilebileceği söylenmişti. Şu ana kadar ne yazık ki hiçbir girişim olmadı. Gerekli bir adım atılmadı. Prefabrik sınıfların getirilmesi için ve vardiyalı eğitimin sona ermesi ve normal eğitim sürecinin başlaması için maalesef adım atılmadı. 730 öğrenci ve 50 eğitimcinin durumunu iyileştirecek talebimize karşı ne yazık ki bir duyarsızlık var.”

“VELİLER SORUNUN ÇÖZÜME KAVUŞMASINI BEKLİYOR”

Encümen Heyeti Başkanı Erhan Hüseyin Ali, neredeyse her gün velilerin sorularıyla muhatap olduklarını ifade ederek, “Bizi gören velilerin yüzde 90’ı bina sorununu ve vardiyalı eğitim uygulamasını soruyor. Bir gelişme var mı diye merak ediyorlar. Doğal olarak sorunun çözüme kavuşmasını bekliyorlar. Gerek okula gelen veliler, gerekse dışarıda bizi gören anne babalar aynı soruyu soruyor. Biz de şu ana kadar bir gelişme olmadığını söylemekten adeta yorulduk.” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE VELİLERLE TOPLANTI YAPIP MEVCUT DURUMU DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Encümen Heyeti Başkanı Hüseyin Ali sözlerini şöyle sürdürdü: “İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nin bina sorunu ve vardiyalı eğitim problemiyle ilgili olarak velilerimizle bir araya geleceğiz. İskeçe merkezde ve belki de bazı büyük köylerimizdeki velilerle toplantı yapıp, mevcut durumu değerlendireceğiz. Bunun neticesinde de önümüzdeki dönemde bu büyük sorunun çözüme kavuşabilmesi için neler yapabileceğimizi konuşacağız. Biz mevcut problemin çözüme kavuşmasının şart olduğunu düşünüyoruz. Bu çok açık ve net. Bunun için yetkililerin iyi niyet göstermelerini ve verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Bunu çocuklarımız için talep ediyoruz.”


OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANI TOPAL: “NEDEN BUNU BİZDEN ESİRGİYORLAR, ANLAYAMIYORUM”

İskeçe Azınlık Ortaokul – Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı İlker Topal da sorunun çözümü için harekete geçmek gerektiğine inandıklarını söyledi. Vardiyalı eğitimin olmaması için öğrenci velileri olarak bir mücadele verdiklerini hatırlatan Topal, “Ne yazık ki o dönemde dile getirdiğimiz talepler yerine getirilmedi. Çocuklarımız hala vardiyalı eğitime devam ediyor. Devlet ve bakanlık okulumuza üç adet prefabrik sınıfı getiremedi. Aslında getirmedi demek daha doğru olur sanırım. Çünkü geçici olarak getirilecek prefabrik sınıflar çocukların da, ailelerin de sorununu çözecekti. Neden bunu bizden esirgiyorlar, anlayamıyorum. Öğrenci fazlalığı nedeniyle bu yıl sabah ve öğleden sonra eğitim yapılacağını söylediler. Bu durum okulumuzdaki bina sorununun yıllarca çözülmemesinden kaynaklanıyor. Devletin neden bu şekilde davrandığına bir anlam veremiyorum. Çocuklar adeta cezalandırılıyor. Böyle bir durum olmamalı ve olamaz diye düşünüyorum.” diye konuştu.

“ASIL SORUN, BİNA SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİLMEMESİ”

Öğrencilerin yanı sıra anne babaların da mağdur olduğunu anlatan İlker Topal şöyle devam etti: “Vardiyalı eğitim olayı yıllar öncesinde sona erdi. Artık böyle bir uygulama yok. Bu tip uygulama olan okullarda da geçici de olsa çözüm getirilip kısa sürede normal eğitim sistemine dönülüyor. Bunun örneklerini bu yılın başında da gördük. Atina’da bazı okullarda gördük. Ne yazık ki bize böyle bir çözüm getirilmedi. Yıllar öncesinde kalan bir uygulama bizim için uygulanıyor ve biz bu durumdan mağdur oluyoruz. Bizim okulumuzun tabii ki asıl büyük sorunu vardiyalı eğitim değil. Büyük sorun 700’ün üzerinde öğrencinin bulunduğu bir okul için eski bir binada eğitim yapılması. Gerekli şartlara sahip olmayan bir binada 700’ün üzerinde öğrenciye eğitim verilmemeliydi. Bu soruna bugün dahi çözüm bulunmaması bizi üzüyor, kahrediyor. Bütün veliler bu durumu soruyor. Biz de çaresiz bir şekilde gelişme olmadığını söylemek zorunda kalıyoruz. Yani asıl sorunumuz, büyük sorunumuz bina sorunu. Yeni bir okul binasına ihtiyacımız var. Bunu dile getirdik, getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz.”

“ÇOCUKLARIMIZ DA, AİLELER DE BU İLGİSİZLİĞİ HAK ETMİYOR”

İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı İlker Topal, encümen heyetiyle birlikte hareket ederek önümüzdeki günlerde bazı girişimlerde bulunacaklarını anlatarak, “Velilerle bir araya geleceğiz. Zaten daha önce alınan karar da bu doğrultudaydı. 730 öğrencinin bulunduğu İskeçe’nin en kalabalık okuluyuz. Vurdumduymazlığa ve ilgisizliğe karşı harekete geçmemiz gerekir diye düşünüyoruz. Çocuklarımız da, aileler de böyle bir ilgisizliği hiçbir şekilde hak etmiyor. Bu bize yapılan çok büyük bir haksızlıktır.” ifadelerine yer verdi.

Gerek öğrenciler, gerekse veliler tarafından encümen heyeti ile okul aile birliği öncülüğünde önümüzdeki günlerde yapılacağı açıklanan toplantıdan çıkacak sonuç merakla bekleniyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com