ABTTF’den “Üç Azizler” dayatmasına tepki
22-01-2020
Halit Habipoğlu: “Batı Trakya Türk toplumunun dini ve kültürel değerlerini hiçe sayan ve bütünüyle asimilasyon amacı güden bu dayatmayı kabul etmiyoruz.”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu, Batı Trakya’daki azınlık okullarına “Üç Azizler” yortusunda kutlama yapılmasıyla ilgili dayatmaya tepki gösterdi. ABTTF’den yapılan konuyla ilgili açıklama şöyle: “Yunan makamları, devlet okullarında uygulandığı üzere Batı Trakya Türk toplumuna ait azınlık okullarında da Hristiyan Ortodoks dini bayramının kutlanması için harekete geçti. Yunanistan Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanı Yardımcısı Sofia Zaharaki imzasıyla yayımlanan genelgeyle, Yunanistan’da 30 Ocak tarihinde kutlanan ‘Üç Azizler Günü’ isimli Hristiyan inancına ait dini bayramın Batı Trakya Türk azınlık okullarında da kutlanması isteniyor. Öğrenci velileri ve Batı Trakya Türk Azınlığı Encümenler Birliği mevcut yasalara aykırı olan bu haksız dayatmaya şiddetle karşı çıkıyor.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, ‘Hristiyan inancına ait bir dini bayramın yalnız Müslüman Türk öğrencilerin öğrenim gördüğü Batı Trakya Türk azınlık okullarında da kutlanması için yapılan bu dayatma kesinlikle kabul edilemez. Batı Trakya Türk toplumunun dini ve kültürel değerlerini hiçe sayan, Batı Trakya Türk çocuk ve gençlerinin kendi kimliklerinden koparak bütünüyle asimilasyonunu amaçlayan bu genelge derhal geri çekilmelidir’ açıklamasında bulundu.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com