“Helenizm kilise ve okullarımız sayesinde ayakta duruyor”
20-02-2020
Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos İstanbul Rum Azınlığı’nın dini ve eğitim kuruluşlarını ziyaret etti.

Bakan, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaretinde, "Helenizm, burada kilise ve okullarımız sayesinde ayakta duruyor" açıklamasında bulundu.

Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında yer alan açıklamada Bakan Niki Kerameos’un İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirdiği ifade edildi. Bakanlık açıklamasına göre, Kerameos İstanbul'daki Rum okullarını da ziyaret etti.

Açıklamada, Zapyon, Zoğrafyon ve Fener Rum Lisesi'ni ziyaret eden Bakan Kerameos'un burada eğitimcilerle eğitimle alakalı meseleleri görüştüğü ifade edildi. Eğitimciler tarafından Yunan devletinin desteğine olan ihtiyacın dile getirildiği belirtilen açıklamada, bazı okul müdürlerinin ise kendileriyle ilgili sorumlu bir bakan tarafından yıllardır ziyaret edilmediklerini vurguladıkları belirtildi.

Okul ziyaretlerinin ardından Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni ziyaret eden Bakan Kerameos'un burada Patrik Bartholomeos ve Kutsal Sinod üyeleri ile görüşme imkânı bulduğu bildirildi.

Bakan Kerameos, Patrikhane ziyaretinde Bartholomeos'a hitaben, "Gerçekten Helenizm ve Ortodoksluk için konuşmak ayrıcalıklı bir fırsat. Daha önce ifade ettiğiniz gibi burada Helenizm, kilise ve okullarımız sayesinde ayakta duruyor. Sizi temin ederim ki bu okulları ziyaret etmemin nedenlerinden biri de net bir mesaj vermekti. Bu okullara destek olun lütfen. Bu fırsatı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Fener'i ziyaret etmek bizim için büyük bir onur. Ayrıca bakanlık ve ekümenik patrikhane arasında mükemmel bir işbirliğini dört gözle bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com