BAKEŞ'ten "Uluslararası Anadili Günü" açıklaması
21-02-2020
Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) “Uluslararası Anadili Günü” sebebiyle bir açıklama yayımladı.

“Her insan kendi anadilini öğrenmeyi ve kendi anadilinde kültürünü yaşatmayı hak etmektedir.” ifadelerinin kullanıldığı açıklama şöyle: “Uluslararası Anadil Günü her yıl 21 şubatta kutlanmaktadır. Bu günü kutlamanın temel amaçlarından bir tanesi, tüm dünyada dil ve kültürel çeşitlilik bilincini geliştirmektir.

Dil, kültürün en önemli öğelerinden biridir ve kültürün koruması ve geliştirilmesi için en güçlü mekanizmadır.

Uluslararası Anadil Günü'nde UNESCO ve diğer BM ajansları, tüm dünyada kültürel ve dilsel çeşitliliği teşvik etmek için etkinliklere katılmaktadır.

Her insan kendi anadilini öğrenmeyi ve kendi anadilinde kültürünü yaşatmayı hak etmektedir.

Batı Trakya Türk Azınlığı da uluslararası ve ikili antlaşmalar gereği kendi anadili olan Türk dilinde eğitim almayı, Türk dili üzerine eseler vermeyi, bunları geliştirmeyi ve gelecek nesillerine aktarmayı haketmektedir. Bu hakkını da ebediyen kullanmaya kararlıdır.

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi, Batı Trakya Türkleri’nin anadil hakkına, anadilinin kullanımına ve geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla, “ANADİLİMİZ VARLIK SEBEBİMİZ” anlayışıyla çeşitli eserler yayınlamaktadır. Bu kültürel çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Anadilimiz, Güzel Türkçemiz Ebediyen Yaşasın.

Dünya Anadil Günü Kutlu Olsun!”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com