“Irkçı ve Türk düşmanı motifler taşıyan saldırıyı kınıyoruz”
18-05-2020
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu, Yanıköy’deki çeşmeye yapılan ırkçı saldırıyı kınadı. ABTTF, açıklamasında “ırkçı ve Türk düşmanı motifler taşıyan saldırıyı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili olarak ABTTF’den yapılan açıklama şöyle:

“Yunanistan’ın Gümülcine şehrine bağlı Yanıköy’deki bir çeşmeye kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zarar verildi. Gündem Gazetesi’nin haberine göre, Batı Trakya Türk toplumuna mensup bir hayırseverin yaptırdığı çeşmenin Türkçe yazılı levhası 12 Mayıs 2020 Salı gecesi yerinden sökülerek, çeşmeye sprey boyayla Türkler aleyhine slogan yazıldı.

Kimliği belirsiz kişi veya kişiler, çeşmeyi yaptıran hayırsever Batı Trakya Türk’ünün isminin ve çeşmenin yapılış tarihinin yer aldığı mermer levhayı parçalarken, çeşme duvarına ‘Erdoğan Türkler Nazi’ şeklinde slogan yazdı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) olarak nefret temelli, ırkçı ve Türk düşmanı motifler taşıyan ve Batı Trakya Türk toplumunu hedef aldığı aşikar olan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırının faillerinin polis tarafından bir an önce tespit edilerek, yargı önüne çıkartılmalarını istiyoruz.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com