Hardalias: “Bayram eskisi gibi kutlanamayacak”
18-05-2020
Günlük koronavirüs bilgilendirme toplantısında konuşan Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, yaklaşan Ramazan Bayramı hakkında açıklamalarda bulundu.

Ülkedeki Müslümanlara seslenen Hardalias, bu bayramın önceki yıllarda olduğu gibi kutlanamayacağını söyledi. Hardalias, daha önce Hristiyan ve Musevi vatandaşların kendi bayramlarında yaptıkları fedakarlığı Müslüman vatandaşlardan da beklediklerini söyledi.

“KURALLARA UYULARAK İBADET EDİLEBİLİR, RİSKLİ GRUPLARIN EVDE KALMASINI TAVSİYE EDİYORUZ”
Bayram namazı ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı, diğer dinlerin ibadethanelerinde olduğu gibi camilerde de gerekli önlemler alınarak ibadet yapılabileceğini söyledi. Camilerde 10 metrekareye bir kişi düşecek şekilde ibadet yapılacağını belirten Hardalias, maske ve antiseptik kullanımının ise şiddetle tavsiye edildiğini vurguladı.

Camilerin bahçelerinde ibadet yapmak isteyenlerin aralarına 1,5 metre mesafe koyarak, maske ve antiseptik kullanımını gibi sağlık kurallarına dikkat ederek ibadetlerini yapabileceklerini kaydeden Bakan Yardımcısı Hardalias, “Daha önce diğer dinlerin mensuplarının kendi bayramlarında gösterdikleri hassasiyeti Müslüman vatandaşlarımızdan da bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hardalias, riskli gruplara mensup vatandaşların ise ibadethanelere gitmemeleri ve ibadetlerini evde yapmaları tavsiyesinde bulundu.

BÜYÜK ŞEHİRLERDE BAYRAM NAMAZI İÇİN YER TAHSİS EDİLMEYECEK

Hardalias, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı'nın da açıkladığı üzere hükümet tarafından Atina ve Selanik'te bayram namazı için bu yıl yer tahsis edilmeyeceğini kaydetti.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com