Azınlık sağlık çalışanlarından bayram namazı kılınmasın tavsiyesi
19-05-2020
Batı Trakyalı azınlık üyesi sağlık çalışanları, koronavirüs salgını nedeniyle yayımladıkları açıklamayla bayram namazının kılınmaması tavsiyesinde bulundular.

Sağlık çalışanlarının açıklaması, İskeçe Milletvekili Dr. Burhan Baran’ın siyasi bürosu aracılığıyla duyuruldu. Açıklamada salgının devam ettiğini vurgulayan sağlık çalışanları, halkın önlemleri tam anlamıyla uygulamadan hareket ettiğine dikkat çekti. “Batı Trakya’da azınlık üyesi tıp dünyası çalışanlarının çoğunluğunu temsil eden bir grup olarak, bu konuda siz değerli halkımızı uyarmak sorumluluğunu hissettik.” ifadesine yer verilen açıklamada, tüm kurumların ortak kararıyla bayram namazının kılınmaması kararının alınması tavsiyesinde bulunuldu.

Azınlık sağlık çalışanları yapılan açıklama şöyle:

“BATI TRAKYA AZINLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BASIN BİLDİRİSİ

Bizler, sağlık dünyasının Batı Trakya’daki azınlık neferleri olarak, son günlerde halkımızın sanki dünyada, ülkemizde ve bölgemizde bir pandemi yaşanmamış gibi, tedbirleri pek fazla uygulamadan hareket ettiklerini maalesef gözlemliyoruz.

Alınan tedbirlerin hafifletilmesi ile birlikte camilerimizde sosyal mesafe önlemleri doğrultusunda teravih, cuma ve vakit namazlarının gerekli tedbirler alınarak kılınabileceği, cenazelere katılabileneceği duyuruldu.

24 - 05- 2020 Pazar günü ise, yine bu tedbirlere uyarak bayram namazının camilerimizde kılınabileceği hükümet yöneticileri tarafından açıklandı. Özellikle bu alınan kararlar halkımız arasında olumlu ve sevinç ile karşılanırken, hastalığın seyrini ve birbirimize aktarma ortamı hakkında biz sağlık çalışanlarını tedirginliğe sevk etmiştir. Biliyoruz ki, bayram namazlarımız, vakit ve teravih namazlarımızdan kat kat fazla cemaatle kılınıyor. Alınan sosyal mesafe kuralı doğrultusunda, en büyük camimizde 30 – 40 kişi namaz kılacak. Peki diğerlerine ne olacak? Yani bu 30 - 40 kişi nasıl tespit edilecek, bunlar haricinde namaza gidenler nasıl camilerimize alınmayacak? Hükümet yetkililerince alınan karar doğrultusunda, camiler dışında hiçbir ortamda namaz kılınmasına izin verilmeyecektir. Bayram namazı esnasında sosyal mesafeyi korusak bile, namaza geliş ve namazdan sonra, sosyal mesafenin korunabileceğine inanamadığımız için, bu durumdan sonra eğer hiç arzu etmediğimiz sonuçlar ortaya çıkmaya başlar, Allah korusun vakalar artarsa, biz Batı Trakya’da azınlık üyesi tıp dünyası çalışanlarının çoğunluğunu temsil eden bir grup olarak, bu konuda siz değerli halkımızı uyarmak sorumluluğunu hissettik.

Bu ortamda oluşacak sorunun geneli etkileyebileceğini ve toplum olarak sorumlu tutulabileceğimizi düşünerek, toplu ortamlarda bulunmamızın halk sağlığı açısından sakıncalı olacağını, hatta namaz haricinde bayramlaşma geleneğimizi çekirdek ailemiz çerçevesinde (Anne, Baba, Çocuklar) dar tutarak, çok sevdiğimiz, saydığımız, yüksek risk gurubunda bulunan yaşlılarımızla bayramlaşma geleneğimizi bu bayram sosyal medya ve diğer teknolojik aletlerle yapmamız ve bu doğrultuda Batı Trakya genelinde teravih ve özellikle bayram namazının bu ortamda kılınmasının toplum sağlığı açısından oluşturabileceği büyük sorunları da göz önüne alarak, tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak kararı ile kılınmaması yönünde karar alınması tavsiyemizdir.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com