Eşlerin durumu arap saçına döndü
02-07-2020
1 Temmuz’dan itibaren kapılarını turistlere açan Yunanistan’da, Yunan vatandaşlarıyla evli üçüncü ülke vatandaşlarının ülkeye girmesi konusundaki belirsizlik devam ediyor. Bu durum, Türkiye’de yaşayan Yunan vatandaşlarının aileleriyle birlikte Yunanistan’a gelmeleri konusunda büyük sıkıntı yaratıyor.

Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla, üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan’a girmesini engelleyen karar ve bununla ilgili istisnai durumlar 30 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis, Sağlık Bakanı Vasilis Kikilias ve İçişleri Bakanı Panayotis Theodorikakos’un ortak imzasıyla yayımlanan kararda, 1 Temmuz ile 15 Temmuz tarihleri arasında, üçüncü ülke vatandaşalarının hava, deniz ve kara yoluyla Yunanistan’a girmelerinin yasak olduğunu belirtilmiş, söz konusu yasağın, Avrupa Birliği ile Schengen ülkeleri vatandaşları ve bu vatandaşların eşleri, birlikte yaşama anlaşması yaptıkları kişiler ve reşit olmayan çocukları için geçerli olmadığı belirtilmişti.

Ancak bu karara rağmen Yunanistan’ın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinden, Yunanistan’a gelmek isteyen Yunan vatandaşları eşlerine seyahat konusunda çelişkili bilgiler verilmesi dikkat çekiyor. Yunanistan’ın Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri, Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir kararla, 1 Temmuz öncesindeki uygulamaların geçerliği olduğunu belirtiyorlar. Yunanistan’da oturma izni olmadığı sürece Yunan vatandaşı olmayan hiç kimse Kipi sınır kapısından alınmıyor. Ancak Atina’daki kaynaklar, Resmi Gazete’de son yayımlanan kararın geçerli olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com