“Batı Trakya Türk toplumu yine ayrımcılığa uğradı!”
08-07-2020
Halit Habipoğlu: “Ülkemiz Yunanistan, Batı Trakya’da yasalar çerçevesinde yayın yapan Türkçe basını yok sayarak, Batı Trakya Türk toplumunun varlığını inkar eden resmi politikasını sürdürmüştür.”

Hükümetin, koronovirüs salgını konusunda vatandaşı bilgilendirmek için medya kuruluşlarına verdiği mali destekten azınlık basınını dışlaması Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu tarafından eleştirildi.

ABTTF Başkanı Habipoğlu, “Ülkemiz Yunanistan, koronavirüs salgını hakkında vatandaşları bilgilendirme kampanyası kapsamında hükümetin medya kuruluşlarına verdiği mali destekten Batı Trakya Türk azınlık basınını dışlayarak, Batı Trakya Türk toplumuna karşı ayrımcılık ve inkar politikası uygulamayı sürdürmüştür. Oysa yasalar çerçevesinde yayın yapan Batı Trakya Türk azınlık basını, salgının ilk günlerinden itibaren Türk toplumunu anadilimiz Türkçe’de kendi imkanlarıyla düzenli olarak bilgilendirmekte, temel sorumluluklarından biri kamu sağlığını gözetmek olan devletin yapmadığını yapmaktadır. Öte yandan, Yunanistan’la karşılaştırıldığında Avrupa’nın diğer ülkelerinde son derece olumlu örnekler yaşanmaktadır. Mesela Almanya’da federal hükümet ve eyalet yönetimleri tarafından resmi dil Almanca’nın yanı sıra ülkede yaşayan azınlık ve toplulukların kendi ana dillerinde de salgın ve alınan önlemler hakkında resmi bilgilendirme yapılmaktadır. Ancak demokrasinin beşiği olmakla övünen ülkemizde Türk toplumunun Batı Trakya’da Rodop ilinde çoğunluğu, İskeçe ilinde ise nüfusun neredeyse yarısını oluşturmasına rağmen Yunan hükümetince yerel düzeyde koronavirüs ile mücadele hakkında Türkçe dilinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır. Yunan çoğunluk medyasında ve siyasette Batı Trakya Türkleri koronavirüsün yayılmasında günah keçisi haline getirilmeye çalışılmış, hedef gösterilmiştir. Yunan devleti, bu ülkenin vatandaşları olan bizleri sürekli üvey evlat olarak görmeye ve dışlamaya derhal son vermelidir” dedi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com