BTTADK: “Bölge ekonomisini etkileyecek düşüncelerden ivedilikle vazgeçilmelisi talep ediyoruz”
09-07-2020
Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK), Doğu Makedonya – Trakya Belediyeler Birliği’nin sınır kapıları konusunda aldığı bazı kararlarda çifte standart olduğuna dikkat çekti.

BTTADK’nın yaptığı yazılı açıklamada, “…bölge ekonomisinde tam anlamıyla bir istikrarın yakalanması ve iyileştirmelerin gerçekleşebilmesi için verilen kararların olası etkileri doğru okunmalıdır.” denildi. Açıklamada, bölgeye olumsuz etkileri olacak düşüncelerden bir an önce vazgeçilmesi istendi.

BTTADK’nın açıklaması şöyle:
“Doğu Makedonya ve Trakya Belediye Başkanlarının telekonferans yöntemiyle yaptıkları görüşmede, uygulamaya konulmasını istedikleri kararlar yayınlandı. Yürürlüğe konulması istenen bu kararların bir kısmı tarafımızca olumlu karşılanmış olsa da, ilgili bazı kararlar çifte standarda tabi tutulmuştur. Kurulumuzun üyesi olan yerel yöneticilerimizin de beyan ettiği üzere, bölge ekonomisinde tam anlamıyla bir istikrarın yakalanması ve iyileştirmelerin gerçekleşebilmesi için verilen kararların olası etkileri doğru okunmalıdır. Şöyle ki; bugün Serez bölgesindeki gümrük kapısından geçişlerine müsaade edilen Bulgaristan vatandaşları ile Nimfea (Yaniköy) gümrük kapısından giriş yapmaları yasaklanan Bulgaristan vatandaşları arasındaki farkı anlamak mümkün değildir. Yine Türkiye’den gelecek olan vatandaşlara gümrük kapılarını kapalı tutmak ve bölgemizden Türkiye’ye geçiş yapmak isteyen vatandaşlara yasaklamalar getirilerek ne amaçlanmaktadır? Yunan merciler, ülkemizdeki diğer gümrük kapılarında olduğu gibi, bölgemizde bulunan gümrük kapılarında da aynı fırsat eşitliğini sağlayarak, gerekli sağlık önlemlerini alıp, kontrollü geçişe müsaade etmelerini umuyor ve halihazırda açık olan Kipi – İpsala gümrük kapısına giriş – çıkış yasağını yürürlüğe koyma düşüncesinin bölgemize son derece olumsuz etkileri olacağı kanısındayız. Yine aynı şekilde, Nimfea (Yaniköy) – Makaza gümrük kapısı için de gerekli önlemler alınıp bir an önce geçişlere açılmasını temenni ediyoruz. Bölgemizde olumsuz ekonomik etkileri olacak düşüncelerden ivedilikle vazgeçilmesini yöneticilerimizden talep ediyoruz.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com