Medreselerden sonra şimdi de “ierodidaskalos” kararı
01-08-2020
Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tepkilerine rağmen devlet “240 İmam Yasası”nı uygulamaya devam ediyor.

29 Temmuz Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Batı Trakya’daki medreselerle ilgili kökten değişiklik getiren yasadan sonra şimdi de “ierodidaskalos” kararı geldi.

Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla, Batı Trakya’daki tayinli müftülere bağlı olarak faaliyet gösterecek 120 din öğreticisinin (ierodidaskalos) görevlendirileceği açıklandı.

Azınlık kurumlarının defalarca karşı çıktığı ve tepki gösterdiği yasaya göre, “ierodidaskaloslar”ın (din öğreticisi) görevi; “bölgedeki camilerde Kur’an kursu dersleri vermek veya devlet okullarında eğitim gören azınlık üyesi öğrencilere Yunanca dilinde İslam dinini öğretmek” olarak kaydedildi.

Devlet memurluğu sınav sistemiyle (ASEP) alınacağı açıklanan 120 “ierodidaskalosun” Gümülcine, İskeçe ve Dimetoka müftülüklerine bağlı olarak faaliyet göstereceği belirtildi. İerodidaskaloslar” (Yunanca olarak devlet okullarındaki Türk azınlık çocuklarına İslam dinini öğretecek olan öğreticiler) 9 aylık sözleşmeyle görevlendirilecek. İerodidaskalosların 60’ının Gümülcine’de, 30’unun İskeçe’de ve diğer 30’unun da Evros ilinde görev yapacağı bildirildi.

Ayrıca “ierodidaskalosların” gerek duyulduğu durumda medreselerde de görevlendirilebileceği açıklandı. Bu durum da, “Eğitim Bakanlığı kararıyla medreselerde görevlerinden uzaklaştırılan eğitim kadrosu yerine ierodidaskaloslar getirilecek” yorumlarına neden oldu. Bunun yanı sıra camilerde veya devlet okullarında öğrencilere ders vermek üzere görevlendirilen “ierodidaskoloslar” ihtiyaç duyulduğu takdirde, müftülerin kararıyla müftülüklerde (tayinli müftülüklerde) yardımcı idari personel olarak da görevlendirilebilecek.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com