70 gün sonra maskeyle ekranlara geri döndü!
04-08-2020
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, Enfeksiyon Uzmanı Prof. Dr. Sotiris Tsiodras 70 gün sonra ekranlara geri döndü. Koronavirüs vakalarının son günlerde ciddi artış göstermesiyle birlikte önlemler de arttırıldı.

Tüm ülkenin karantina döneminden hatırladığı Prof. Tsiodras 70 gün aradan sonra yüzünde maske ile kamera karşısına geçerek vatandaşlara salgınla mücadele konusunda bilgi verdi. Yunanistan’daki vaka sayısının artışından endişe duyduğunu ifade eden Tsiodras, “Siz vatandaşlara yeni bir mesaj vermek için dönmedim. Bunu sizler çok iyi biliyorsunuz. Kaldı ki bunu daha önce ispat ettiniz.” diye konuştu.

Özellikle gençlere seslenen Tsiodras, herkesin tehdit altında olduğunu hatırlattı. Tsiodras, “Gençler zarar görmüyor diye bir şey yok. Yapılan araştırmalar böyle bir tezi doğrulamıyor. Panik yaratmak istemiyoruz ancak herkesin dikkatli olması gerekir. Kaldı ki bu virüsün bulaştığı ve daha sonra iyileşen hastaların yan etkilerle karşı karşıya kalıp kalmadıkları henüz belli değil. Virüsün etkileri hakkında henüz çok şey bilmiyoruz.” diye konuştu.

Toplum içinde virüsün bulaşma katsayısının (R0) artış gösterdiğini vurgulayan Tsiodras, bu katsayının şu anda 1 seviyesinde olduğunu ve 1’in altına düşmesi gerektiğini söyledi.

Maskenin ciddi bir koruma yöntemi olduğunu anlatan Tsiodras, “Maske çok önemli ancak tek başına yeterli değil. Diğer önlemlerin de uygulanması çok önemli.” dedi.

70 GÜN SONRA TEKRAR CANLI YAYINA ÇIKTILAR

Karantina süresince Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sotiris Tsiodras ve Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias her gün saat 18:00’de günlük raporu açıklamak üzere canlı yayında vatandaşa seslenmişti. Normalleşme sürecine geçilirken son yayında ise "Bizi tekrar canlı yayında görürseniz durum ciddi anlamına gelir." demişlerdi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com