GÜNDEM'in çağrısı ses getirdi; İlhan Ahmet Kipi sınır kapısında
06-08-2020
GÜNDEM Gazetesi’nin dün yayımladığı “Kipi sınır kapısında evrak bilmecesi” haberininin ardından Rodop KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet bu sabah Kipi sınır kapısına gitti.

İlhan Ahmet, Kipi sınır kapısındaki polis komutanı İoannis Demirakis ile görüşerek, giriş – çıkışlarda işlemlerin kolaylaştırılmasını, kanunun tam uygulanmasını ve seyahat edenlere zorluk çıkarılmamasını istedi.

İlhan Ahmet, Kipi sınır kapısında yaptıkları görüşmede, öğrenciler ve Türkiye’de daimi ikamet edenler için çıkış belgesi gerekmediği konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

GÜNDEM Gazetesi’nin dün akşam yayımlanan haberinde, “Gazetemizle ve bölgedeki azınlık temsilcileriyle irtibata geçen çok sayıda soydaş, azınlık milletvekillerinin Kipi gümrük kapısındaki yetkililerle görüşerek yaşanan sorunu gidermeleri için girişimde bulunmalarını talep etti.” ifadeleri yer almıştı.

İLHAN AHMET’TEN AÇIKLAMA

KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet, Kipi sınır kapısına yaptığı ziyaretle ilgili yazılı olarak şu açıklamayı yaptı:

“Bu sabah Yunanistan Kipi gümrük kapısına giderek Türkiye’ye geçişlerde yaşanılan sıkıntılarla ilgili olarak yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdim.

Geçişlerdeki güncel durum hakkında Gümrük Polis Amiri İoannis K. Demirakis tarafından bilgilendirildiğim görüşmede, kanunun gümrük noktasında pratikteki uygulanmasında, vatandaşlarımıza karşı ‘hukuk devletine yaraşmayan’ şekilde keyfi yaptırımlara gidildiği yönünde tarafımıza bildiren şikayetleri ilettim.

Kanun hükümlerini eksik uygulamanın ‘seyahat özgürlüğünü kısıtlamak’ anlamına geldiğine dikkat çekerek, gümrük memurları tarafından kanunun tüm vatandaşlarımıza eşit şekilde uygulanmasına özen gösterilmesini ve iyi niyetten ayrılmadan geçişlerde kolaylık sağlanmasını istedim.

Kanunda da belirtildiği gibi, özellikle Türkiye’de daimi oturum izni (ikamet tezkeresi) olan veya öğrenim gören vatandaşlarımız için geçişlerde ‘ipeftini dilosi’ belgesinin ibraz edilme mecburiyeti olmadığı konusunda da yetkilerle mutabık kaldık.

Milletvekiliniz olarak siz soydaşlarımın ve tüm vatandaşlarımızı günlük hayatta yakından ilgilendiren her konunun takipçisi olamaya ve sorunların çözümünde kolaylaştırıcı rol üstlenerek hukuk çerçevesinde taleplerde ve müdahalelerde bulunmaya devam edeceğim.”Haberin Videosu
Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com