Hüseyin Zeybek: “Sınır kapılarıyla ilgili hem planlamada hem uygulamada sorun var”
07-08-2020
İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Kipi sınır kapısının gece geçişlerine kapatılmasıyla ilgili olarak GÜNDEM gazetesine konuştu.

Gerek planlamada, gerekse uygulamada sorun olduğunu ifade eden milletvekili Zeybek, “Bazı sınır kapılarında testler yapıldı. Veya gelen turistin negatif olduğuna dair belge istendi. Sonradan bu da değiştirildi. Ne yazık ki gerek planlamada, gerekse uygulamada sorun var. Şu anda Kipi sınır kapısı gece geçişlerine kapatıldı. Saat 23:00’ten saat 07:00’ye kadar geliş – gidiş olamayacak. 24 saat boyunca sekiz saat gümrüğü kapatınca bu sefer birikme olacak ve gündüz saatlerinde daha çok hareket olacak. Bu da aslında daha sakıncalı. Dolayısıyla bu kararın yeniden gözden geçirilmesinde fayda var.” dedi.

“BAŞVURABİLECEĞİMİZ BİR SİSTEM YOK”
GÜNDEM’in, “Siz Kipi gümrük kapısındaki yetkililerle veya bakanlıkla iletişime geçtiniz mi?” sorusunu yanıtlayan Zeybek şunları ifade etti:

“Bizim de hitap edeceğimiz, başvuracağımız bir sistem yok. Sürekli bir şekilde gümrük kapısıyla yani Kipi’deki yetkililerle iletişim kurmaya çalışıyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlardan ikamet izinlerini istemişler. Bakanlıkla doğrudan bir bağlantı kuramıyoruz. Ancak meclis Ağustos ayında kapalı olduğu için bir bağlantı kuramadık. Ancak gümrük kapısıyla sürekli iletişimdeyiz. Umarız bu belirsizlik ve kargaşa en kısa zamanda bir son bulur.”


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com