“Azınlık mensubu öğretmenlerimize karşı açık bir hak ihlali söz konusu”
19-09-2020
Rodop ili KİNAL milletvekili İlhan Ahmet, azınlık öğretmenlerine yapılan hak ihlalini mecliste dile getirdi. Ahmet, pedagojik denklik programını tamamlamalarına rağmen SÖPA mezunu öğretmenlerin devlet okullarına atanabilme hakkına getirilen engellerin ortadan kaldırılmasını istedi.

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından paylaşım yapan İlhan Ahmet, şu ifadeleri kullandı:

“Azınlık öğretmenlerimize karşı yapılan hak ihlalini Eğitim Bakanı Kerameros’a meclis genel kurulu huzurunda dile getirdim.

Pedagojik denklik programını tamamlayarak devlet ilkokullarına atanabilme hakkı yasa ile garanti altına alınan SÖPA mezunu öğretmenlerin, bu hakkı kullanılmasına getirilen idari engellerin kaldırılması talep ettim.

Eğitim Bakanı’nı, idarenin hukuka aykırı bu keyfi tutumu sürdürmesine daha fazla müsaade etmemesi için göreve çağırdım.

Sayın bakanının da kabul ettiği gibi Azınlık mensubu öğretmenlerimize karşı açık bir hak ihlali söz konusudur. Rodop İli Eğitim Müdürlüğü de anlaşılmaz şekilde, söz konusu kanunda belirtilenlerin aksine tutum sergilemektedir.

Bu nedenle ilgili bakandan konuya müdahale etmesini ve yasalar önünde eşitlik ilkesinin ihlaline daha fazla müsaade etmemesini talep ettim. Azınlık mensubu öğretmenlerimizin hak ve hukukunun takipçisi olmaya, eğitimin her alanında kazanım elde edici etkin bir politika yürütmeye devam edeceğim.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com